Tak wyglądają wnętrza dworku w Lusławicach

Konrad Szczęsny 29 marca 2020 13:27

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca 2020 roku po długiej walce z chorobą. Informację podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę wybitnego kompozytora. W listopadzie zeszłego roku artysta skończył 86 lat. W 2011 roku wraz z żoną Elżbietą gościł nas w swoim dworku w Lusławicach, w którym mieszkał z rodziną od 1974 roku.

Dom Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach: wnętrza

To miejsce wyjątkowe. W każdym jego kącie obecny jest artystyczny duch. Posiadłość otacza ponad 20 hektarów ogrodu, który zaprojektował sam genialny twórca.

„Jestem kolekcjonerem i tak jak filatelista chciałby mieć wszystkie najciekawsze znaczki świata, ja chciałbym mieć wszystkie piękne drzewa”, zwierzył się w książce „Pendereccy. Saga rodzinna”. 

I plany te udało się zrealizować z wielkim rozmachem. Dookoła posiadłości w Lusławicach posadzonych zostało wiele roślin, także rzadkich okazów: łącznie to koło 1700 gatunków, w tym przede wszystkim drzew i krzewów. Tworzenie kolekcji denrologicznej, czyli arboretum, zajęło Krzysztofowi Pendereckiemu 40 lat. 

„Żeby upiększyć park, co roku sadzonych jest 30 tys. kolorowych kwiatów. Prawdopodobnie jest to największy prywatny ogród w naszej części Europy”, pisała Agnieszka Groza w artykule na łamach Onet.pl w 2013 roku.

Na tym jednak nie koniec. W 2013 państwo Pendereccy utworzyli w tym miejscu Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dla najzdolniejszych młodych instrumentalistów i wokalistów.

„Naprzeciw naszego domu powstała nie tylko sala koncertowa, lecz także pokoje do ćwiczeń i dormitoria dla studentów. Powstało coś na kształt amerykańskiego kampusu. A sala koncertowa jest większa od sali Filharmonii Krakowskiej, jest też studio nagrań”, mówiła w rozmowie z Elżbietą Pawełek dla VIVY! w 2017 roku Elżbieta Penderecka.

Dom w Lusławicach: jadalnia, gabinet, pokój gościnny

Wnętrza posiadłości w Lusławicach robią wrażenie. Pełne są dzieł sztuki: obrazów i rzeźb. Dom został urządzony w stylu dworku szlacheckiego, z wielkim smakiem i wyczuciem. Zabytkowe meble, w tym komody i szafy, niezwykły piec kaflowy i wszechobecny artystyczny duch - tak najkrócej można scharakteryzować to wyjątkowe miejsce w pobliżu Krakowa. 

Jak wygląda rodzinna posiadłość państwa Pendereckich? Możesz zobaczyć poniżej.  

1/11
Elżbieta i Krzysztof Pendereccy w Lusławicach
Copyright @Olga Majrowska
1/11

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy przed swoim domem w Lusławicach, VIVA!, kwiecień 2011. Dworek to miejsce szczególne. Był inspiracją także dla Jacka Malczewskiego, który tu bywał i malował.

2/11
Krzysztof Penderecki w ogród lusławickim
Copyright @Olga Majrowska
2/11

Dom Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach otacza ponad 20 hektarów ogrodu projektu kompozytora.

3/11
Krzysztof Penderecki może komponować w każdej sytuacji – w samolocie, pociągu i na… skraju stołu.
Copyright @Olga Majrowska
3/11

Krzysztof Penderecki w swoim domu w Lusławicach, kwiecień 2011.

4/11
Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki
Copyright @Olga Majrowska
4/11

Przedpokój lusławickiego dworu z szafą gdańską z kolekcji gospodarza, Krzysztofa Pendereckiego.

5/11
Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki
Copyright @Olga Majrowska
5/11

Gabinet pana domu, Krzysztofa Pendereckiego, z dyplomami, między innymi z siedmioma nagrodami Grammy i 12 nominacjami do niej.

6/11
Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy w salonie XVIII-wiecznego lusławickiego dworku. Za jego renowację dostali nagrodę ministra kultury.
Copyright @Olga Majrowska
6/11

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy przy fortepianie w salonie domu w Lusławicach.

7/11
Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki
Copyright @Olga Majrowska
7/11

Pokój gościnny w Lusławicach, z obrazem nieznanego niemieckiego malarza.

8/11
Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki
Copyright @Olga Majrowska
8/11

Zielony komplet Ludwik Filip – część salonu, gdzie stoi fortepian, a goście słuchają koncertów.

9/11
Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki
Copyright @Olga Majrowska
9/11

Jadalnia, ukochane miejsce domowników. Tu się spotykają na śniadania i rodzinne uroczystości. W głębi oryginalny piec przywieziony z daleka i złożony w Lusławicach.

10/11
Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy w salonie, pod portretem wuja Zubrzyckiego, krewnego pani domu.
Copyright @Olga Majrowska
10/11

 Elżbieta i Krzysztof Pendereccy w salonie, pod portretem wuja Zubrzyckiego, krewnego pani domu.

11/11
Elżbieta Penderecka
Copyright @Olga Majrowska
11/11

Pani Elżbieta lubi spędzać czas w gabinecie Krzysztofa Pendereckiego. Może tu wypić kawę i odpisać na e-maile z całego świata.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.