Co dziś robi Tomasz Raczek? Siedem lat temu zwolniono go z TVP. „Polska idzie do tyłu...”
66-letni krytyk filmowy cieszy się niesłabnącą sympatią słuchaczy
Klasa, styl, wyczucie i niezwykła kultura osobista. Tomasz Raczek od lat recenzuje polskie i zagraniczne filmy, wskazując ich słabe i mocne strony w sposób przez wielu uważany za doskonały. Ceniony krytyk przez kilka dekad współpracował z Telewizją Polską. Nawet po tym, jak w 2007 roku wyznał publicznie, że jest gejem i od lat tworzy związek z pisarzem Marcinem Szczygielskim. Niestety jego program w TVP3 zdjęto dziewięć lat później. Czy Tomasz Raczek chciałby wrócić do telewizji publicznej? I czym się dziś zajmuje?
Tomasz Raczek o TVP i coming oucie
Był rok 2007, gdy Tomasz Raczek zgodził się napisać przedmowę do książki Marcina Szczygielskiego Berek. W sposób konkretny, ale i dyskretny, publicysta dał w niej do zrozumienia, że od niemal 15 lat jest partnerem pisarza. Mimo coming outu ulubieniec publiczności jeszcze długo mógł liczyć na propozycje współpracy od TVP. W latach 2011-2015 prowadził w kanale pierwszym Weekendowy Magazyn Filmowy, a od września 2013 sprawdzał się jeszcze jako współprowadzący talk-show Kultowe rozmowy.
Ostatecznie program zdjęto z anteny TVP3 w grudniu 2016 roku. „Formuła Kultowych rozmów nie pasuje do nowego wizerunku stacji”, mówił Tomasz Raczek Wirtualnym Mediom. To jedyne zdanie, jakim uzasadniono decyzję władz stacji. Nawet jeśli gospodarz i widzowie formatu zasługiwali po ludzku na więcej… Wiele osób twierdziło, że do wizerunku kanału nie pasował zarządowi nie sam program, a prowadzący niekryjący się ze swoją orientację seksualną.
Zapytany o rozstanie z TVP i to, czy wróciłby tam do pracy, Tomasz Raczek powiedział szczerze: „Nie tęsknię za taką telewizją, jaka jest obecnie. Tęsknię za telewizją, w której kiedyś pracowałem, ale powrót do niej jest niemożliwy”, opowiadał Plejadzie w styczniu 2021 roku.
Czasy, jakie nastały w naszym kraju, są według recenzenta bardzo trudne. Wiele tematów, na które pracowało się latami – np. akceptacja osób LGBT – osiąga regres. „Polacy są fantastycznymi, otwartymi ludźmi, ale... Polska idzie do tyłu. Od kilku lat cofamy się pod przewodem pierwszego sekretarza [...]. Nagle wszystko to, co było już zaakceptowane, okazuje się złe. Okazuje się czymś, czego należy się wstydzić", mówił Tomasz Raczek w swoim filmie na YouTubie.
Zobacz także
Czytaj także: Chronią swoją prywatność, razem wychowują syna. Oto historia Jacka Stachursky'ego i Iwony Łaszczok
Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, Dzień Dobry TVN, Warszawa 22.11.2008 rok
Co dziś robi Tomasz Raczek?
Ceniony recenzent filmów nie narzeka na brak pracy. Obecnie jest redaktorem naczelnym Magazynu Filmowego SFP oraz gospodarzem audycji Raczek Movie w Radiu Nowy Świat. Ponadto prowadzi kanał na YouTubie a także stoi na czele wydawnictwa Latarnik. Głośno było o tym, że nie chciał zrecenzować kontrowersyjnych „Dziewczyn z Dubaju” z uwagi na homofobiczne poglądy jednego z twórców, Emila Stępnia. Jednak po apelu Dody, która również współtworzyła produkcję, zmienił zdanie.
Recenzując filmy na kanale zdarza dzielić mu się osobistymi historiami z życia. Omawiając film „Top Gun: Maverick" wyznał, że w latach 80. był świadkiem morderstwa. Samolot, którym leciał, został uprowadzony, a jeden z bandytów na oczach podróżnych poderżnął gardło stewardessie. „Druga stewardessa uciekła, bo to się działo przy wejściu do kokpitu pilotów. Przebiegła przez korytarz między nami, krzycząc: "Proszę się schować za oparciami foteli!" I myśmy schowali się za oparciami, przerażeni, co będzie dalej", opowiadał Tomasz Raczek. Na szczęście na pokładzie obecny był antyterrorysta, który skutecznie spacyfikował niebezpiecznych mężczyzn.
Tomasz Raczek wraz z ukochanym tworzą związek od 29 lat.
Panom życzymy wszystkiego, co najlepsze.
Sprawdź również: Radomir Wit pracował w TVP Info, a później przeszedł do TVN24. Jakie tajemnice skrywa ulubieniec widzów?
Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, premiera teatralna, Warszawa 11.09.2021 rok