Zyskał popularność rolą w serialu Na dobre i na złe. Co słychać u Dariusza Jakubowskiego?
„Aktorem chciałem zostać od dziecka”, wspominał
Rozpoznawalność i sympatię fanów przyniosła mu rola doktora w serialu Na dobre i na złe. Dariusz Jakubowski ma na swoim koncie imponujący dorobek aktorski. Cały czas możemy podziwiać go w kolejnych produkcjach. Jak dziś wygląda jego życie?
Dariusz Jakubowski — kariera aktorska
Dariusz Jakubowski przyszedł na świat 26 października 1959 w Warszawie. Już jako mały chłopiec marzył o tym, by związać swoje życie zawodowe z aktorstwem. „Aktorem chciałem zostać od dziecka, niemal od przedszkola. Zresztą, tego pragnie większość młodych ludzi: osiągnąć sukces, występować na scenie. Zwłaszcza że w telewizji wciąż oglądają gwiazdy, a to kusi”, mówił Małgorzacie Karnaszewskiej.
Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego zmienił zdanie i rozważał wybór filologii polskiej albo filozofii. Uważał, że aktorstwo to niepewny zawód. „Marzenia o aktorstwie wydały mi się śmieszne. Dlatego złożyłem papiery na filozofię, chciałem być dziennikarzem, nauczycielem... Zwłaszcza że pochodzę z rodziny nauczycielskiej”, dodawał.
Czytaj też: Przetrwali kryzys, wciąż trwają przy sobie. Oto historia miłości Anity Sokołowskiej i Bartosza Frąckowiaka
Ostatecznie, los zadecydował za niego, a tak naprawdę, były to terminy egzaminów na studia. Tak Dariusz Jakubowski postanowił zdawać na PWST w Warszawie i udało się za pierwszym podejściem. Jeszcze jako student debiutował w „Affabulazione” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Po ukończeniu uczelni związał się z Teatrem Studio. Później zachwycał w „Przedstawieniu pożegnalnym” w reżyserii Bogusława Lindy, a następnie w Hamlecie. Dariusz Jakubowski ma na swoim koncie występy na prestiżowych festiwalach teatralnych na całym świecie. Na ekranie debiutował w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Bez końca”. W sercach fanów zapisał się dzięki Wiedźminowi, Ekstradycji, Futrze czy Fali zbrodni. Ale największą sympatię i popularność zdobył rolą Dariusza Wójcika byłego ordynatora oddziału ginekologii w serialu Na dobre i na złe.
Zobacz także
Następnie pojawiał się w Czasie honoru, Brzyduli, Teraz albo nigdy, Kryminalnych, Pierwszej miłości, Prawie Agaty, Galerii, Barwach szczęścia czy O mnie się nie martw. Artysta tworzy także własne spektakle i programy oparte na słowie dla Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej. Przez kilka lat pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Związku Artystów Scen Polskich, a także był jurorem nagród teatralnych Feliksy Warszawskie.
Dariusz Jakubowski brał udział w II edycji programu Jak oni śpiewają. Aktor ma także wielkie serce i często angażuje się w akcje na rzecz obrony praw zwierząt. W ostatnim czasie pojawiał się w produkcjach: Proceder, Brigitte Bardot cudowna, Miłość i miłosierdzie, Zołza, Tajemnica zawodowa, Korona Królów czy Krucjata. Na swoim oficjalnym koncie na Facebooku dzieli się z obserwatorami życiem zawodowym.
Jaki jest prywatnie?
Dariusz Jakubowski życie prywatne
Artysta znalazł szczęście i miłość u boku sopranistki, Katarzyny Thomas. Są małżeństwem od prawie 30 lat. Unikają wywiadów na temat swojej relacji, by niczego nie zapeszać. Poznali się podczas pracy nad przedstawieniem "Bachantki" Eurypidesa. „Ona również szuka w życiu "czegoś" więcej. I to nas właśnie połączyło. A ja zawsze marzyłem o tym, by naprawdę znać się na muzyce. I dzięki żonie to marzenie się spełniło. Ona nauczyła mnie słyszeć muzykę: odróżniać artystę, który ma talent, od takiego, który tylko gra "po kropkach na pięciolinii". Rozpoznawać dobrą kompozycję”, opowiadał w rozmowie z Małgorzatą Karnaszewską.
Co ciekawe, aktor interesuje się medycyną Wschodu. Wszystko miało związek z nieszczęśliwym wypadkiem, który przydarzył mu się w Armenii. Wyjechał tam z występami z Teatrem Studio. „Szedłem tyłem, rozmawiając z przyjaciółmi, przez nieuwagę wpadłem do studzienki irygacyjnej i poważnie się poobijałem. Przez 11 dni leżałem w szpitalu. Z wysoką gorączką, z połamanymi żebrami i odmą płuc, ze wstrząsem mózgu...”, zwierzał się w jednej z rozmów. Po tych doświadczeniach skupił się na rozwoju duchowym i zaczął ćwiczyć tai-chi, formę sztuk walki, która wspiera funkcjonowanie ciała i umysłu.
Źródło: Wikipedia, Film Wp.pl, Film Wp.pl
Dariusz Jakubowski z żoną, Feliksy Warszawskie 2009
Dariusz Jakubowski, Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość", 2021