Marilyn Monroe, niepublikowane zdjęcia
Fot. Instagram @andrewweissgallery
O TYM JEST GŁOŚNO

Ostatnia seria zdjęć Marilyn Monroe wystawiona na aukcję! Do kogo trafią pamiątki po ikonie wszech czasów?

Gabriela Czernecka 2 sierpnia 2017 07:30
Marilyn Monroe, niepublikowane zdjęcia
Fot. Instagram @andrewweissgallery

55 lat po śmierci Marilyn Monroe Paddle 8 wystawia na sprzedaż ostatnie 150 zdjęć zrobionych gwieździe. Aukcja „Platinum Blonde: Collectible Marilyn” rusza 2 sierpnia w Nowym Jorku. Na aukcje wystawione zostaną również pamiątki po aktorce, m.in. plakaty filmowe z jej udziałem. To ostatnia seria wyjątkowych zdjęć, które wykonał George Barris zaledwie trzy tygodnie przed śmiercią Monroe. 

Zobacz: „Nikt nie wygląda nago lepiej niż ja”. Marilyn Monroe skończyłaby dzisiaj 91 lat

Aukcja zdjęć Marilyn Monroe

Kolekcja ostatnich zdjęć Marilyn Monroe, które od drugiego sierpnia będzie można licytować w Nowym Jorku, jest bardzo obszerna. Na aukcje trafiły przede wszystkim fotografie autorstwa George'a Barrisa, który spędził z Marilyn Monroe wakacje w 1962 roku. Barris oprócz bycia fotografem aktorki, stał się dla niej kimś więcej. Sam określał się mianem powiernika, którym był zwłaszcza w ostatnich tygodniach jej życia. Barris i Monroe wspólnie pracowali nad książką o życiu Monroe. To właśnie on zaledwie trzy tygodnie przed śmiercią zrobił Marilyn Monroe wyjątkowe zdjęcia na plaży w Santa Monica, którymi do dziś zachwycają się wielbiciele gwiazdy.

Marilyn Monroe pozuje na nich bez grama makijażu, a na sobie ma tylko bikini i oversize'owy sweter. Na jej twarzy widoczne są piegi, a na niektórych ze zdjęć można dopatrzeć się nawet blizny po operacji pęcherzyka żółciowego. To jedne z najbardziej naturalnych zdjęć Marilyn, która uznawana jest za ideał kobiety.  "Marilyn była jedną z najczęściej fotografowanych kobiet tej epoki. . . Kochała aparat, a aparat ją kochał. Te fotografie, które wykonał Barris, są naprawdę niesamowite, ponieważ widać, że Marilyn naprawdę czuła się swobodnie w towarzystwie fotografa", mówi Dean Harmeyer dla Vanity Fair.

Polecamy: „Spędziłem z nią noc, a seks unosił się w powietrzu" – fotograf Douglas Kirkland o wyjątkowej sesji zdjęciowej w łóżku z Marilyn Monroe

Zdjęcia Marilyn Monroe

W 1980 roku prywatny kolekcjoner nabył obrazy George'a Barris, który zmarł pod koniec 2016 roku. Zdjęcia, które są własnością kolekcjonera zostaną wystawione na aukcję w trzech partiach - od 43 do 63 obrazów w każdym "boxie zdjęciowym".  Aukcja Paddle8, zgodnie z wiedzą Harmeyera, zawiera największą kolekcję dzieł George'a Barrisa, która ma zostać sprzedana. Każde ze zdjęć Marilyn Monroe, które zostało wystawione na aukcje zawiera podpis fotografa, a wartość każdego ze zdjęć szacowana jest w granicach 8 - 24  tysięcy dolarów.

Przypomnijmy, że niepublikowane wcześniej materiały o Marilyn Monroe po raz pierwszy opublikował serwis DailyMail. Ówczesne fotografie Marilyn Monroe to dzieło Freidy Hull, zostały wykonane w 1960 roku. Zdjęcia po śmierci fotografki sprzedano kolekcjonerom.  Jak twierdzi ich nabywca, który przyjaźnił się z autorką, Marilyn Monroe jest na nich w pierwszych miesiącach ciąży. Ta informacja nie została jednak potwierdzona w zapiskach Hull. Całą kolekcję sprzedano za s 2,2 tys. dolarów, czyli około 9 tys. złotych.

Zobacz: Na aukcji w Los Angeles sprzedano... rysunki wykonane przez Marilyn Monroe! Chcecie je zobaczyć?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.