Zofia Czerwińska
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
WSPOMNIENIE

Zofia Czerwińska: Na scenie świętowała kolejne sukcesy, prywatnie cierpiała przez tragedię

Aktorka nigdy nie została mamą. Dlaczego? Dziś obchodziłaby urodziny...

Rafał Kowalski 19 marca 2021 07:20
Zofia Czerwińska
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Śmierć Zofii Czerwińskiej to jedna z najsmutniejszych informacji, jakie dotarły do nas na początku 2019 roku. Kochana przez tłumy i wiecznie uśmiechnięta aktorka zmarła w wieku 85 lat po operacji kręgosłupa, która miała podreperować jej zdrowie. Okazuje się, że gwiazda znana z takich seriali jak Alternatywy 4 czy Czterdziestolatek już w młodości borykała się z ogromnymi problemami medycznymi. To przez nie mogła mieć dzieci.

Dziś, 19 marca 2021 roku obchodzimy kolejną rocznicę urodzin ulubienicy widzów. Zofia Czerwińska kończyłaby właśnie 88 lat.

Małżeństwa Zofii Czerwińskiej

Pochodząca z dość majętnej rodziny Zofia Czerwińska była dwukrotnie zamężna. Pierwszego ukochanego poznała w wieku 22 lat. Rozkochała go w sobie tak bardzo, że ten zostawił dla niej żonę i niespełna roczne dziecko. „Po roku Leszek postąpił ze mną w podobny sposób, jak z pierwszą żoną. To był cios, którego nie zapomnę. Dopiero wtedy zdałam sobie sprawę, jak czuła się tamta kobieta. Nikomu nie życzę tego doświadczyć”, mówiła aktorka w rozmowie z Dobrym tygodniem. Dodała też, że porażkę związkową przeżyła bardzo mocno. Myślała nawet o odebraniu sobie życia skokiem pod pociąg na dworcu w Sopocie. Na szczęście zabrakło jej odwagi.

Drugie małżeństwo Zofii Czerwińskiej także szybko się zakończyło. „Żałuję rozpadu tego małżeństwa. Mój mąż był wspaniałym człowiekiem, świetnym partnerem na życie”, opowiadała gwiazda. Niestety, para nie wytrzymała próby czasu, kiedy Paweł – drugi mąż Czerwińskiej – wyjechał do pracy za granicę. Te i kolejne nieformalne związki aktorki nie zaowocowały urodzeniem żadnego dziecka. Co się stało?

Dlaczego Zofia Czerwińska nie miała dzieci?

Aktorka filmowa i serialowa przez lat chciała mieć dziecko. Niestety pierwsza ciąża skończyła się tragicznie. „Zaszłam w pierwszą ciążę, dwujajową. Była pozamaciczna. Wycięli mi oba jajowody”, wyznała Czerwińska w jednym z wywiadów wskazując, że medycyna w okolicach 1960 roku nie była rozwinięta tak jak dzisiaj. Dla lekarzy najważniejsze było ratowanie życia matki. Niestety, taki krok medyków, zamknął pani Zofii możliwość kolejnych prób zostania mamą.

Zofia Czerwińska
Fot. East News

Zmarła 13.03.2019 roku gwiazda bardzo tego żałowała. „Uśmiecham się, żartuję. To maska. Taki przybrałam sposób bycia. Ale w środku mnie”, „Bardzo cierpię z tego powodu, że nie mam dzieci. Chciałam je mieć, ale nie mogłam”, opowiadała dziennikarzom.

Zofia Czerwińska otaczała się do końca życia zwierzętami, które kochała ponad życie. To właśnie pieski pomagały jej walczyć z samotnością…

Pogrzeb aktorki odbył się 20 marca 2019 roku na Komunalnym Cmentarzu Północnym w Warszawie. Grób pani Zofii znajduje się pod numerem 5, w rzędzie 7, w kwaterze 5-IV-7. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Zofia Czerwińska: „Leża­łam w bezruchu cała w jego krwi, a dookoła świstały kule”. Aktorka i jej rodzina brali udział w Powstaniu Warszawskim...

Mariusz Szczygieł, Zofia Czerwińska, Viva! 15/2013
Fot. Marcin Kempski/ I LIKE PHOTO

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.