Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Kim Jo Dzong
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Czy życie kobiet w Korei Północnej zmieni się po śmierci Kim Dzong Una?

Ich codzienność w państwie dyktatora jest niezwykle trudna

Sabina Zięba 30 kwietnia 2020 11:30
Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Kim Jo Dzong
Fot. Getty Images

Od kilku dni media wieszczą śmierć dyktatora Korei Północnej. Kim Dzong Una widziano ostatnio publicznie 11 kwietnia. Już cztery dni później, po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2011 roku, nie był obecny podczas obchodów 108. rocznicy urodzin swojego dziadka, Kim Ir Sena. Podobno przeszedł operację serca, a jego miejsce ma zająć siostra, Kim Jo Dzong. Czy to oznacza zmiany w funkcjonowaniu państwa?

Kobiety w Korei Północnej: nie mogą nosić spodni, nie jeżdżą na rowerach

Wraz z informacją o złym stanie zdrowia Kim Dzong Una, u niektórych pojawiła się nadzieja na zmiany w Korei Północnej. Ograniczenia narzucone na tamtejszych obywateli, nam mogą wydawać się abstrakcyjne. Przykładowo - mężczyźni muszą nosić fryzury, takie jak ich dyktator. Niestety jednak to płeć żeńska mierzy się tam z większymi utrudnieniami.

Jak przypomina Katarzyna Chudzik na portalu ofeminin.pl, od późnych lat 70. kobiety w Korei Północnej nie mogą nosić spodni, ani jeździć na rowerze. Ponadto, w czasie menstruacji są automatycznie wykluczone z życia publicznego, ponieważ w sklepach nie ma podpasek ani tamponów. Ten sam problem występuje z prezerwatywami - większość obywateli nie wie, czym one są, choć już dawno pojawiły się na czarnym rynku.

Problem dotyczy również edukacji. Według badania Women of North Korea z 2014 roku, lepsze uniwersytety w państwie utrzymują limit maksymalnie 30 proc. miejsc dla płci pięknej. Gdzie zatem mogą pracować? Otóż kobiety w większości wykonują pracę fizyczną lub prowadzą małe stragany. Ewentualne wysokie stanowiska są przez nie zajmowane wyłącznie w organizacjach zajmujących się sztuką.

Czy siostra Kim Dzong Una zmieni sytuację kobiet w Korei Północnej?

Specjaliści twierdzą, że w przypadku śmierci Kim Dzong Una władzę przejmie 31-letnia Kim Yo-Jong. Czy to oznacza poprawę warunków życia dla kobiet? Niekoniecznie. Sung Yoong Lee, amerykański ekspert od spraw koreańskich, w rozmowie z Daily Mirror stwierdził: „Jest bardzo możliwe, że pani Kim byłaby jeszcze większym tyranem niż jej brat, ojciec lub dziadek. Będzie musiała wykazać się odwagą, prowokując USA testami broni, atakami na Koreę Południową i stacjonujące tam siły amerykańskie”.

Czy tak faktycznie się stanie? Póki co cały świat zastanawia się, co tak naprawdę dzieje się z Kim Dzong Unem... Zmarł, jest w stanie krytycznym po nieudanej operacji czy jedynie ukrywa się w swojej luksusowej willi, w obawie przed zakażeniem koronawirusem?  

Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.