7 / 7
Copyright @Piotr Porebsky

Barbara Jaruzelska - Pierwsza Dama w latach 1989–1990. Nigdy nie chciała być ani generałową, ani prezydentową. Dlatego pozostała tajemnicza.

 

„Ta, która tylko daje i modli się do męża, nie ma szans na znaczącą obecność w jego życiu”, powiedziała kiedyś w wywiadzie dla Vivy! Pierwsza pierwsza dama niepodległej Polski była w życiu publicznym prawie niewidoczna jednak prywatnie, żyjąc u boku najważniejszej wtedy osoby w państwie, bardzo dbała o zachowanie niezależności. Jak pisze jej córka, Monika, w książce „Rodzina”, Barbara nie pozwalała tytułować się „generałową”. „Mam swój tytuł, jestem doktorem germanistyki”, mówiła. Ale Polacy pamiętają ją właśnie jako generałową, bo Pierwszą Damą była zaledwie rok. Córka opisuje ją jako kobietę wyjątkowo piękną i elegancką „była koncentratem kobiecości”. Gdy poznała Wojciecha Jaruzelskiego, była w trakcie rozwodu z pierwszym mężem. Za generała wyszła w 1960 roku. Barbara nigdy nie lubiła oficjalnych przyjęć, a gdy już się na nich pokazała, zdarzało się, że nie wszyscy ją rozpoznawali. „Zazwyczaj mówiłam, to co myślę, ale podświadomie unikałam polityki”, mówiła.

 

Ciekawostki:

Barbara Jaruzelska z domu Jaskólska jest doktorem filologii germańskiej. Wykładała w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Barbara i Wojciech Jaruzelscy wzięli ślub w 1960 roku w Szczecinie. Ona była wtedy artystką wojskowego zespołu pieśni i tańca, a on generałem.

 

Na zdjęciu z sesji dla Vivy! z 2001 roku z psem Lulu.

 

Zobacz także: Wywiad z Moniką Jaruzelską, córką Barbary Jaruzelskiej. O rodzicach oraz próbie samobójczej.

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trzy kobiety, które w najnowszym serialu Polsatu „Zawsze warto” połączyło przypadkowe dramatyczne wydarzenie: Weronika Rosati, Katarzyna Zielińska i Julia Wieniawa. Edyta Geppert o pasji śpiewania i życiowych wyborach oraz Dominika Gwit i Wojciech Dunaszewski o tym, co ślub zmienił w ich życiu.