Ryszard Szurkowski walczy o powrót do zdrowia. Stan mistrza
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA
ZE ŚWIATA SPORTU

Żona Ryszarda Szurkowskiego skomentowała jego stan zdrowia!

Jak czuje się mistrz?

Monika Katarzyna Krupska 9 listopada 2018 12:00
Ryszard Szurkowski walczy o powrót do zdrowia. Stan mistrza
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA

Kilka dni temu media obiegła wstrząsająca wiadomość. Legenda polskiego kolarstwa Ryszard Szurkowski miał tragiczny wypadek w Kolonii. Kolarz informacją podzielił się dopiero po kilku miesiącach od zdarzenia. Wcześniej nie chciał informować mediów i fanów. Bliscy uszanowali jego wolę. Jak się okazało Szurkowski od ponad pięciu miesięcy jest sparaliżowany, potrzebuje pomocy. Jego stan zdrowia właśnie po raz pierwszy skomentowała jego żona. Co powiedziała?

Ryszrad Szurkowski powoli staje na nogi 

O tragicznym wypadku Ryszard Szurkowski opowiedział po raz pierwszy Kamilowi Wolnickiemu z Przeglądu Sportowego i Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z Rzeczypospolitej. 10 czerwca mistrz wraz ze znajomymi kolarzami brał udział w wyścigu w Kolonii. Kolarze do pokonania mieli 126 kilometrów. Niestety na jednym z odcinków doszło do poważnego wypadku. Szurkowki przy około 40 km/h wjechał w kolarzy, którzy wcześniej się ze sobą zderzyli.

„Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt. Najpierw wpadło na mnie dwóch kolarzy, a potem kilkunastu, a może i kilkudziesięciu. Słyszałem szczęk rowerów, krzyk i sygnał karetki”, mówił Wolnickiemu. 

Mistrz olimpijski doznał poważnych urazów twarzy i kręgosłupa. Przeszedł kilka operacji, które zakończyły się sukcesem. Niestety, od ponad pięciu miesięcy jest sparaliżowany. Jednak jak udało się dowiedzieć Wolnickiemu jego stan zdrowia poprawia się! 

„Rozmawiałem chwilę temu z żoną Pana Ryszarda Szurkowskiego. Prosiła, żeby przekazać wielkie podziękowania. „Dzisiaj widziałam pierwszy raz, jak Ryszard stanął w pionie. Wierzę, że niedługo wszyscy się spotkamy. A może nawet pojedziemy gdzieś na rowerach”, czytamy na Twitterze dziennikarza.

W rozmowie z TVN UWAGA! żona sportowca dodała, że stan psychiczny kolarza jest bardzo dobry. „Mąż był nastawiony do walki. Jest „walczakiem”, widać to przez cały okres jego walki o powrót do zdrowia. Fizycznie też widzimy dość duże postępy. Na początku mąż miał totalny niedowład lewej ręki, nie wiedział w ogóle, że ma lewą rękę, nie ruszał nogami. Dopiero po 70 dniach zaczął ruszać palcami u nóg. Każdy taki postęp cieszy. Jest to jakiś etap do wygrania najważniejszego wyścigu”, wyznała w programie. 

Pomóc Szurkowskiemu można wpłacają pieniądze na konto Stowarzyszenia Lions Club Poznań 1990. Wpłat można dokonywać na konto: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759. W dane przelewu należy wpisać dane odbiorcy: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189, 60-594 Poznań, a w tytule: "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja".

Kim jest Ryszard Szurkowski? 

Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 roku. Kolarz dla Polski zdobył wiele medali, w tym m.in. dwa razy złoto w Barcelonie w 1973 roku i złoto w Yvoir w 1975 na Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym. Szurkowski brał również udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1972 i 1976 roku. Do Polski wrócił ze srebrnymi medalami. Czterokrotnie w latach 1970, 1971, 1973 u 1975 zdobył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju.

Ryszrad Szurkowski był trzykrotnie żonaty. Kolarz 17 lat temu w zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku stracił syna. 31-letni Norbert pracował na 104. piętrze jednej z wież. Obecna żona Ryszarda ma na imię Iwona. Kolarz po zakończeniu kariery z sukcesem prowadził kadrę narodową (1984-1988). Ostatnio zajmował się prowadzeniem sklepu rowerowego na warszawskiej Woli.  

Ryszard Szurkowski walczy o powrót do zdrowia. Stan mistrza
Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.