Przemysław Czarnek
Fot. Jacek Szydłowski / Forum
O TYM JEST GŁOŚNO

Zmiany w prawie? Minister edukacji chce chronić wykładowców o poglądach konserwatywnych

Według Przemysława Czarnka „nie ma dziś wolności nauki”

Rafał Kowalski 15 listopada 2020 12:06
Przemysław Czarnek
Fot. Jacek Szydłowski / Forum

Nie minął jeszcze miesiąc od zaprzysiężenia posła PiS Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki, a polityk podjął już kilka decyzji, które odbiły się szerokim echem w mediach. Niedawno 43-letni absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekazał swojej uczelni 1,7 mln zł na przetłumaczenie budzącej kontrowersje encyklopedii filozofii na język angielski. Wcześniej minister edukacji zapowiedział też, że wyciągnie konsekwencje wobec uczelni wspierających Strajk Kobiet. Teraz z kolei chce zmienić prawo tak, by chroniło wykładowców, którzy mają katolickie bądź konserwatywne poglądy.

Przemysław Czarnek o potrzebnych zmianach w edukacji dotyczących wolności nauki

Podczas zjazdu klubów Gazety Polskiej, który odbywał się w tym roku online, Przemysław Czarnek przedstawił swoje przemyślenia na temat edukacji w Polsce. „Podstawowa rzecz, która jest dziś widoczna, to jest wolność nauki - jej nie ma. (...) Kierunek rozwoju zwłaszcza nauk humanistycznych czy społecznych poszedł nie tam, gdzie byśmy sobie życzyli i to musimy zawracać”, miał według Niezależnej.pl mówić minister edukacji i nauki. „O ile ktoś z poglądami lewackimi może bez trudu zorganizować konferencję, nawet pseudonaukową na dowolnym uniwersytecie publicznym, a co więcej będzie ona dobrze postrzegana przez władze uniwersytetu, to często słyszymy o tym, że konferencji pro-life, czy o tematyce konserwatywnej, katolickiej nie można zorganizować, bo nie ma czasu, nie ma miejsca, albo po prostu władze się nie zgadzają. Takie sytuacje są coraz częstsze”, argumentował swoje zdanie.

Polityk zapowiedział projekt zmian legislacyjnych, które miałyby pomóc chronić wykładowców uczelni wyższych o konkretnie sprofilowanych poglądach.  Według posła PiS teraz tacy nauczyciele akademiccy nie mogą nauczać i wyrażać się swobodnie, zgodnie ze swoimi przekonaniami. „W tym zakresie już są zaprojektowane i analizowane przepisy, które będą się składały na pakiet, który będzie pakietem wolnościowym. Pakiet, który będzie zwalniał nauczycieli akademickich o poglądach konserwatywnych, chrześcijańskich, narodowych, z odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nawet wyjaśniającej za poglądy”, mówił Przemysław Czarnek.

Co sądzicie o kolejnym pomyśle nowego ministra edukacji i nauki? 

Przemysław Czarnek, minister edukacji
Fot. Adam Chelstowski / Forum

TAGI #polityka

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.