Zsa Zsa Gabor
Fot. GettyImages
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Zmarła Zsa Zsa Gabor. Kim była „pierwsza celebrytka świata”?

Marcin Marczak 19 grudnia 2016 17:45
Zsa Zsa Gabor
Fot. GettyImages

Miała 99 lat, 9 mężów, Złoty Glob i tysiące miłośników na całym świecie. O Zsa Zsa Gabor zmarłej 18 grudnia w wieku 99 lat aktorce i bon vivantce mógłby powstać film biograficzny barwniejszy niż scenariusze filmów w których grała. Byłyby w nim nie tylko małżeństwa i zdrady, ale także sarkastyczne sentencje, których nie powstydziłby się James Bond, ale także wystawny styl życia, operacje plastyczne. Byłaby też heroiczna walka ze starością i demencją.

 

Zsa Zsa pochodzenie 

 

Ta historia zaczyna się w przedwojennym Budapeszcie. Zsa Zsa wówczas jeszcze jako Sári Gábor przychodzi na świat. Jest rok 1917 koczy się Wielka Wojna. Jej ojciec jest zawodowym żołnierzem, matka Żydówką. To pochodzenie położy cień na późniejszym życiu aktorki, która w obawie przed nazistami wyemigruje do Ameryki. Póki co są jeszcze lata 30. Na Węgrzech żyją wokół siebie Żydzi, Węgrzy, Niemcy. 19 letnia Sári Gábor zostaje miss swojego kraju. Wkrótce potem po raz pierwszy wychodzi za mąż. Wybrankiem jest turecki dyplomata. To dzięki niemu w 1941 r. Zsa Zsa będzie mogła wyjechać z ogarniętej wojną Europy do USA.

Zsa Zsa Gabor
Fot. GettyImages

 

Tyle, że nim dotrze za ocean będą już w trakcie rozwodu, a ona jeszcze 8-krotnie stanie na ślubnym kobiercu. Średnio jej małżeństwa będą trwały mniej więcej 4 lata. Choć z wyjątkami. Jedno z małżeństw – z Felipe de Albą potrwało zaledwie dzień i sama Zsa Zsa nie będzie go liczyć Dwa najdłuższe zawrze z Conradem Hiltonem dziedzicem hotelowej fortuny. Ze związku urodzi się też jej jedyne dziecko – córka Constance Francesca Hilton. Najdłuższy i ostatni związek z młodszym o 26 lat niemieckim księciem Frédériciem von Anhal potrwa do śmierci artystki czyli ponad 30 lat.

 

Polecamy też: Ranking jakiego nie było! Zobaczcie najdroższe suknie ślubne w historii! To prawdziwe dzieła sztuki!

 

Zsa Zsa i małżeństwa 

 

Liczne małżeństwa i równie liczne romanse z dyplomatami i aktorami sprawią, że Zsa Zsa nabierze dystansu do sfery uczuć. „Mężowie są jak ogień. Niepilnowani wymykają się spod kontroli” - stwierdzi w jednym ze swoich słynnych powiedzeń. Do historii przejedzie też inne: „Człowieka poznasz do końca, dopiero jak się z nim rozwiedziesz”. Ale do historii przeszły też jej futra, przyjęcia, drogie samochody. Pamiętny był też epizod, gdy po zatrzymaniu spoliczkowała policjanta.

 

Jednak nim Gabor stała się skandalistką i zdobywczynią zaręczynowych pierścionków („Żadnego mężczyzny nie nienawidziłam tak mocno by chcieć zwrócić mu jego diamenty” zrobi całkiem przyzwoitą karierę aktorską. Zagra w ponad 70. filmach m.in. w słynnym Moulin Rouge z 1952 r., Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem. Wreszcie w 1958 r. zagrała u Orsona Wellesa w „Dotyku Zła”.

Zsa Zsa Gabor
Fot. GettyImages

 

Zsa Zsa i skandale 

 

W latach 80. gdy po pięknej twarzy pozostały jedynie ślady operacji plastycznych i była sławna tylko dlatego, ze była sławna. Bo Gabor grała mniej (w latach 90. wystąpiła jeszcze w Nagiej Broni), a zainteresowanie sobą podgrzewała jedynie operacjami plastycznymi i małżeństwami. Potem zaczęło szwankować jej zdrowie. W 2002 r. straciła nogę. Ostatnie lata były walką o każdy następny dzień życia.

Odeszła w otoczeniu rodziny i przyjaciół – poinformował jej mąż.   

 

Polecamy też: Pierścionki zaręczynowe gwiazd! Beyoncé, Paris, Hilton, Kim Kardashian. Która dostała najdroższy?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?