"Zimna wojna", Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. mat. pras.
ZE ŚWIATA FILMU

Złote Lwy dla Zimnej Wojny! Film Pawła Pawlikowskiego zwyciężył w Gdyni

Kto jeszcze triumfował?

Monika Katarzyna Krupska 22 września 2018 21:08
"Zimna wojna", Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. mat. pras.

Na tę galę czekali wszyscy wielbiciele kina. W sobotę wieczorem odbył się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Imprezę poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski. O Złotego Lwa zawzięcie walczyły ze sobą dwa filmy: Zimna Wojna i Kler, jednak to produkcja Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła! Kto jeszcze otrzymał nagrodę? 

Zimna Wojna ze Złotym Lwem 

Złotego Lwa otrzymał film Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna! Warto przypomnieć, że film podbił festiwal filmowy w Cannes! Pawlikowski otrzymał tam owacje na stojące. Zagraniczne serwisy uznały obraz za jedną z najciekawszych produkcji nieanglojęzycznych! 

Nagroda za główną rolę kobiecą trafiła do rąk Grażyny Błęckiej-Kolskiej za film Ułaskawienie. A w kategorii główna rola męska zwyciężył Filip Bajon za film Kamerdyner. Jan Jakub Kolski otrzymał nagrodę za scenariusz do Ułaskawienia. Najlepsze zdjęcia wykonał Jakub Kijowski w Fudze oraz Jacek Podgórski w Krwi Boga. Nagrody specjalne otrzymali: Marek Koterski za 7 uczuć i Wojciech Smarzowski za Kler.

Nagrodę publiczności otrzymał Kler. W kategorii debiut reżyserki lub drugi film zwyciężyła Agnieszka Smoczyńska z filmem Fuga. Mira Wojtczak i Ewa Drobiec otrzymały nagrodę za charakteryzację do filmu Kamerdyner. Kler zwyciężył również w kategorii scenografia. Trofeum trafiło do rąk Jagny Janickiej. Jeśli chodzi o dźwięk i montaż filmu to tu bezkonkurencyjna okazała się Zimna Wojna. Nagrodę otrzymali Maciej Pawłowski(montaż), Mirosław Makowski (montaż) i Jarosław Kamiński (dźwięk).

Platynowego Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Aleksandra Konieczna otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Jak pies z kotem. Za tę samą produkcję i również rolę drugoplanową tylko, że męską został nagrodzony Olgierd Łukaszewicz. Bez dwóch zdań jeśli chodzi o muzykę to ta serca podbiła w Wilkołaku i w Kamerdynerze. Statuetkę otrzymała ta sama osoba - Antoni Komasa- Łazarkiewicz. 

O czym jest Zimna Wojna? 

To polsko-francusko-brytyjski dramat, którego akcja osadzona jest w latach 50. i 60. XX wieku. W smutnej rzeczywistości rodzi się prawdziwa miłość pełna dramatu - dwoje ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą, a jednocześnie nie umieją bez siebie żyć. Do tego polska muzyka ludowa z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. 

Główne role w Zimnej Wojnie zagrali: Joanna Kulig i Tomasz Kot. Na ekranie wystąpili również znakomici: Agata Kulesza, Borys Szyc i Janusz Głowacki. 

Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Fot. mat. pras.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?