"Zimna wojna", Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. mat. pras.
ZE ŚWIATA FILMU

Złote Lwy dla Zimnej Wojny! Film Pawła Pawlikowskiego zwyciężył w Gdyni

Kto jeszcze triumfował?

Monika Katarzyna Krupska 22 września 2018 21:08
"Zimna wojna", Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. mat. pras.

Na tę galę czekali wszyscy wielbiciele kina. W sobotę wieczorem odbył się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Imprezę poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski. O Złotego Lwa zawzięcie walczyły ze sobą dwa filmy: Zimna Wojna i Kler, jednak to produkcja Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła! Kto jeszcze otrzymał nagrodę? 

Zimna Wojna ze Złotym Lwem 

Złotego Lwa otrzymał film Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna! Warto przypomnieć, że film podbił festiwal filmowy w Cannes! Pawlikowski otrzymał tam owacje na stojące. Zagraniczne serwisy uznały obraz za jedną z najciekawszych produkcji nieanglojęzycznych! 

Nagroda za główną rolę kobiecą trafiła do rąk Grażyny Błęckiej-Kolskiej za film Ułaskawienie. A w kategorii główna rola męska zwyciężył Filip Bajon za film Kamerdyner. Jan Jakub Kolski otrzymał nagrodę za scenariusz do Ułaskawienia. Najlepsze zdjęcia wykonał Jakub Kijowski w Fudze oraz Jacek Podgórski w Krwi Boga. Nagrody specjalne otrzymali: Marek Koterski za 7 uczuć i Wojciech Smarzowski za Kler.

Nagrodę publiczności otrzymał Kler. W kategorii debiut reżyserki lub drugi film zwyciężyła Agnieszka Smoczyńska z filmem Fuga. Mira Wojtczak i Ewa Drobiec otrzymały nagrodę za charakteryzację do filmu Kamerdyner. Kler zwyciężył również w kategorii scenografia. Trofeum trafiło do rąk Jagny Janickiej. Jeśli chodzi o dźwięk i montaż filmu to tu bezkonkurencyjna okazała się Zimna Wojna. Nagrodę otrzymali Maciej Pawłowski(montaż), Mirosław Makowski (montaż) i Jarosław Kamiński (dźwięk).

Platynowego Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Aleksandra Konieczna otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Jak pies z kotem. Za tę samą produkcję i również rolę drugoplanową tylko, że męską został nagrodzony Olgierd Łukaszewicz. Bez dwóch zdań jeśli chodzi o muzykę to ta serca podbiła w Wilkołaku i w Kamerdynerze. Statuetkę otrzymała ta sama osoba - Antoni Komasa- Łazarkiewicz. 

O czym jest Zimna Wojna? 

To polsko-francusko-brytyjski dramat, którego akcja osadzona jest w latach 50. i 60. XX wieku. W smutnej rzeczywistości rodzi się prawdziwa miłość pełna dramatu - dwoje ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą, a jednocześnie nie umieją bez siebie żyć. Do tego polska muzyka ludowa z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. 

Główne role w Zimnej Wojnie zagrali: Joanna Kulig i Tomasz Kot. Na ekranie wystąpili również znakomici: Agata Kulesza, Borys Szyc i Janusz Głowacki. 

Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Fot. mat. pras.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?