Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

ZE ŚWIATA FOTOGRAFII

Dziś Światowy Dzień Karmienia Piersią. Zobacz wyjątkowy album poświęcony kobietom

„Karmiłam gdziekolwiek chciałam”

Olga Figaszewska 1 sierpnia 2018 19:05

Dziś Światowy Dzień Karmienia Piersią, najbardziej naturalnej, a zarazem najbardziej kontrowersyjnej czynności na świecie. Breastfeeding Goddesses czyli  Boginie karmiące piersią, to niezwykły fotograficzny projekt Ivette Ivens, w którym autorka pokazuje światu odważne zdjęcia matek i ich dzieci. Dlaczego dla niektórych karmienie piersią wciąż stanowi łatwy przedmiot krytyki?

Głos w kobiecej sprawie

Projekt można potraktować jako manifest w odpowiedzi na dyskusje społeczną dotyczącą karmienia piersią. I chociaż dla większości jest to czynność zupełnie naturalna, a nawet zasługująca na pełne poparcie, to w społeczeństwie spotykamy się z narastającą falą krytyki i piętnowaniem kobiet. Brak społecznego przyzwolenia, doprowadza do sytuacji, gdy kobieta wstydzi się publicznie przystawiać dziecko do piersi.

Ivette Ives prywatnie jest matką dwójki dzieci. Sama często udowadniała, że nie ma problemu z karmieniem swoich synów, niezależnie od tego, gdzie znajdowała się w danym momencie. Tak opowiadała o swoim doświadczeniu: „karmiłam oboje gdziekolwiek chciałam. Od kościoła po imprezy, od lokalnych rolniczych targowisk po sklepy z najwyższej półki. Wierzę, że matki, powinny zajmować się swoimi maluchami gdzie tylko chcą”. Projekt fotografki ma przypominać ludziom o tym, że przystawianie dziecka do piersi jest zupełnie naturalną czynnością.

Niezwykła książka „Boginie karmiące piersią”

„Są niczym starożytne murale. Niesamowitą potęgą wśród śniegu. Złotym promykiem nad brzegiem morza. Boginie karmiące piersią” - mówi fotografka o swoich bohaterkach.

Ivens opublikowała wiele zdjęć, które przedstawiają karmienie piersią w najpiękniejszej i najbardziej czystej postaci. Te niesamowite obrazy pokazują jak niewinna, anielska, niebiańsko piękna jest ta czynność.

„Karmienie piersią potrafi robić bałagan, jest niekomfortowe i czasem nawet bolesne, ale matczyna świadomość jest innego zdania. Zdjęcia w tej niesamowitej formie pokazują jak każda z kobiet opiekuje się ‘niewinnie, anielsko, nieziemsko pięknie” - czytamy w informacjach o książce.

Album „Breastfeeding Goddesses” autorstwa Ivette Ivens

Fotografka wkomponowuje kobiety pielęgnujące swoje dzieci w bajkowe krajobrazy, włączając w to jeziora, lasy i pola lawendy a nawet jedną z głównych ulic Chicago. Jak nikt inny tworzy przy tym zjawiskowy, niepowtarzalny klimat. Przed jej obiektywem stają kobiety z całej Ameryki, które podobnie jak ona bronią swoich przekonań i udowadniają, że karmienie jest dla kobiet wyjątkowym doświadczeniem, kwintesencją kobiecości.

Fotografie Ivette Ivens doczekały się papierowego wydania. Zdjęcia zdobyły ogólną sympatię i zachwyciły internautów na całym świecie. A autorka już poinformowała, że przygotowuje się do publikacji kolejnego wyjątkowego albumu. Bohaterkami znów zostaną karmiące mamy. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Poznaj historię miłości Agnieszki Woźniak-Starak i jej męża Piotra!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Blanka Lipińska  o swojej misji, seksualnych preferencjach i związku, Andrzej Chyra o ojcostwie po 50-tce i Roksana Węgiel o zwycięstwie w Eurowizji Junior i cenie sławy.