Pałac Prezydencki
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Kilka rezydencji, limuzyna, prywatny samolot... Z czego może korzystać Prezydent Polski?

Wiedzieliście, że co miesiąc otrzymuje pensję?

Redakcja VIVA! 10 lipca 2020 19:45
Pałac Prezydencki
Fot. East News

Prezydentowi RP przysługuje sporo przywilejów. Oprócz comiesięcznej pensji, głowa państwa ma do dyspozycji kilka rezydencji, prywatną limuzynę, samolot, a także dostęp do najlepszych usług. Sprawdźmy, z jakich wygód może korzystać najważniejszy polityk w kraju i jego najbliżsi, czyli Pierwsza Dama i ich dzieci.

Jakie są przywileje Prezydenta Polski?

Prezydent RP i jego rodzina mieszkają w Pałacu Prezydenckim lub Belwederze na koszt podatników. Mają także swoich własnych kucharzy i otrzymują ubrania, w których pojawiają się na oficjalnych spotkaniach. Mają również zapewniony całodobowy dostęp do najlepszych lekarzy w kraju.

Prezydent RP otrzymuje około 20 tysięcy złotych brutto comiesięcznej pensji, ale Pierwsza Dama nie dostaje nic. Po zakończeniu kadencji politykowi przysługuje dożywotnia emerytura w wysokości około 6 tysięcy złotych, a także ochrona i limuzyna z BOR.

Obecnie najczęściej porusza się kuloodporną limuzyną Audi A8L Security, zapewniającą najwyższy poziom bezpieczeństwa. Do dyspozycji Prezydenta i najważniejszych osób w państwie, są również śmigłowce, prywatny samolot do dłuższych podróży (na przykład do Stanów Zjednoczonych), a także Boeing 737-800 NG w biało-czerwonych barwach.

Prezydent RP, samolot
Fot. Jan Graczynski/East News

Prezydent RP, limuzyna
Fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Rezydencje Prezydenta Polski

Głowa państwa wraz z rodziną ma do wykorzystania około 200 metrów kwadratowych powierzchni – gabinet, sypialnię, łazienkę i małą kuchnię – w Pałacu Prezydenckim. To tu urzędował Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, a obecnie urzęduje Andrzej Duda. Bronisław Komorowski wybrał Belweder.

Prezydent RP może również korzystać za darmo z kilku rezydencji poza stolicą. Podczas wakacji najczęściej udaje się na Hel lub do Zamku w Wiśle. Obie rezydencje spełniają przede wszystkim funkcję wypoczynkową, ale czasami są tu organizowane narady i konferencje, albo oficjalne spotkania z przywódcami innych krajów.

Oprócz tych miejsc, głowa państwa może udać się do rezydencji Promnik w Rudzie Tarnowskiej, willi w Klarysewie albo odwiedzić Dworek w Ciechocinku.

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki
Fot. East News

Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej

Prezydent RP, rezydencja na Helu
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle

Prezydent RP rezydencja w Wiśle
Fot. MONKPRESS/East News

Uprawnienia i kompetencje Prezydenta RP

Prezydent Polski przede wszystkim reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej. Do jego obowiązków należy m.in. powołanie lub zdymisjonowanie rządu, podpisywanie ustaw, nadawanie polskiego obywatelstwa, wręczanie orderów i odznaczeń, powoływanie sędziów. Głowa państwa jest również zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP.

Urząd Prezydenta Polski przywrócono w 1989 roku, w wyniku porozumienia Okrągłego Stołu. Wybierany jest w wyborach powszechnych, raz na pięć lat.

Pierwszym prezydentem wybranym w ten sposób był Lech Wałęsa w 1990 roku. W 1995 i w 2000 zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, a w 2005 jego miejsce zajął Lech Kaczyński. Po tragicznej śmierci polityka w 2010 roku, urząd objął Bronisław Komorowski.

W 2015 roku w wyborach prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda. W niedzielę, 12 lipca 2020 roku, zmierzy się w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim. 

Źródło: Onet, Business Insider, Fakt, Wikipedia

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.