Wuhan, koronawirus
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Alarmujące badania chińskich naukowców na temat koronawirusa!

Większość osób zaraża się w zaskakujący sposób

Sabina Zięba 24 marca 2020 21:08
Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Choć koronawirus znany jest nam od ponad trzech miesięcy, nadal nie jest dokładnie zbadany. Wiadomo jedynie, że chińska choroba szybko się rozprzestrzenia, a jej objawy przypominają klasyczne przeziębienie, przez co niektórzy nie od razu są diagnozowani. Teraz chińscy naukowcy opublikowali zaskakujące badania. Wiedzą, skąd pochodzi 44% wszystkich zakażeń!

Jak ludzie najczęściej zrażają się koronawirusem?

Ludzkość tkwi w przerażeniu. WHO pierwszy raz od 11 lat ogłosiła pandemię, a ludzie masowo pozostali w domach. Wszystko z powodu koronawirusa, którego objawy przypominają grypę. Większość z 400 tysięcy zakażonych cierpi na bardzo wysoką gorączkę, suchy kaszel, bóle mięśni oraz zmęczenie. Wyróżnia się tym, że ma łagodne wejście i jest narastający. U niektórych zakażonych chorych symptomy pojawiają się aż po dwóch tygodniach.

Właśnie tej kwestii dotyczyły najnowsze badania chińskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu. Przeanalizowali oni 94 przypadki zainfekowanych koronawirusem pacjentów leczonych w kantońskim 8. Szpitalu Ludowym, a także przypadki 77 par osób zakażonych i zakażających, wykazując, że aż 44 procent zarażeń może pochodzić od osób bez objawów.

Dowiedli również, iż osoby zakażone same zaczynają zarażać średnio 2,5 dnia przed wystąpieniem objawów, przy czym szczyt zaraźliwości następuje w momencie pojawienia się objawów lub jeszcze przed nim. Stwierdzili: „Aby skutecznie opanować epidemię, należy pilnie rozważyć bardziej inkluzywne kryteria śledzenia kontaktów, by wychwytywać potencjalne transmisje 2-3 dni przed wystąpieniem objawów”.

Wyniki opublikowano 18 marca na platformie medRxiv, gdzie ogłaszane są prace z dziedziny medycyny, które nie zostały jeszcze poddane naukowej weryfikacji ani opublikowane w czasopismach specjalistycznych. Teraz badania naukowców zostaną sprawdzone, lecz biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg epidemii, wydają się bardzo prawdopodobne. 

Jak się bronić? „Takie środki jak zwiększona higiena osobista i dystansowanie społeczne będą prawdopodobnie głównym narzędziem kontroli epidemii w społecznościach” - dodają.  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.