Księżniczka Małgorzata Bernadotte
Fot. Bettmann / Contributor/Getty Images
Królewskie życie

Zapomniana księżniczka Szwecji. Dlaczego Małgorzata Bernadotte żyje z dala od dworu?

Co łączy ją z brytyjską księżniczką Małgorzatą?

Maria Elas 31 października 2022 18:27
Księżniczka Małgorzata Bernadotte
Fot. Bettmann / Contributor/Getty Images

Od prawie 60 lat żyje z dala od szwedzkiego dworu. Choć była jedną z najbardziej pożądanych kandydatek na żonę wśród europejskiej arystokracji, to na męża wybrała mężczyznę bez tytułów szlacheckich, co pozbawiło ją królewskich tytułów i przywilejów oraz wywołało duży skandal. Pierwszym narzeczonym Małgorzaty był... późniejszy potajemny kochanek brytyjskiej księżniczki Małgorzaty, jednak nie otrzymał zgody na ślub z wnuczką króla.

Najstarsza córka księcia

Księżniczka Małgorzata Bernadotte urodziła się 31 października 1934 r. w Sztokholmie jako pierwsze dziecko księcia Gustawa Adolfa, księcia Västerbotten i jego żony księżniczki Sybilli. W tym czasie książę był drugi w kolejce do tronu tuż po swoim ojcu, jednakże zmarł w katastrofie lotniczej w 1947 roku, nigdy nie doczekując się dnia swojej koronacji. Tę śmierć Małgorzata przeżyła szczególnie głęboko, gdyż była bardzo mocno związana ze swoim ojcem.

Chociaż jako najstarsza córka tragicznie zmarłego księcia, zgodnie z obowiązującą wówczas szwedzką konstytucją, jako kobieta, Małgorzata nigdy nie była w kolejce do tronu tak jak jej trzy młodsze siostry: Brygida, Dezyderia i Krystyna. Najmłodszy z rodzeństwa i jedyny syn książęcej pary obecnie zasiada na szwedzkim tronie jako król Karol XVI Gustaw. Po śmierci ojca Małgorzata mieszkała przez rok w Danii u swojej rodziny. Po powrocie do ojczyzny kontynuowała naukę w szkole krawieckiej oraz w szkole pielęgniarskiej.

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę Harry zdradził księżną Kate i ich wyjątkową relację

Księżniczka Małgorzata Bernadotte, 1964 rok
Fot. Terry Fincher/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Księżniczka Małgorzata Bernadotte, 1964 rok

Księżniczka wybrała życie poza rodziną królewską

Księżniczka Małgorzata Bernadotte żyje z dala od szwedzkiego dworu już prawie 60 lat. Chociaż w młodości ona i jej siostry, nazywane „księżniczkami z Hagi” były bardzo rozchwytywane, a o ich względy starało się wielu arystokratów, wybrankiem serca najstarszej z nich został mężczyzna bez tytułów czy korzeni szlacheckich. Ta decyzja księżniczki pozbawiła ją królewskich tytułów i przywilejów oraz wywołała duży skandal wśród społeczeństwa. Media szczególnie żywo komentowały tę sytuację, ponieważ chociaż Małgorzata była najstarsza z rodzeństwa, jej siostry wyszły za mąż wcześniej niż ona.

Życie w centrum uwagi bardzo męczyło Małgorzatę. Gdziekolwiek się pojawiały, ona i jej siostry budziły ogromne zainteresowanie. Mimo wszystko jednak najstarsza z sióstr bardzo ceniła sobie prywatność i nie zdradzała zbyt wiele szczegółów ze swojego życia prywatnego. Zapewne to właśnie dlatego fala krytyki, która wylała się na nią z powodu planowanego ślubu z mężczyzną bez tytułów, spowodowała, że księżniczka zdecydowała odsunąć się w cień.

Pierwsza miłość księżniczki Małgorzaty

Zanim Małgorzata poznała swojego męża, w latach pięćdziesiątych była w związku z Robinem Douglas-Home, szkockim arystokratą i siostrzeńcem przyszłego premiera Wielkiej Brytanii Aleca Douglas-Home. Poznała go, gdy w 1956 roku udała się do Wielkiej Brytanii, by rozwijać swoje umiejętności w języku angielskim. Mieszkała wtedy w Hampstead i zainteresowana nocnym życiem Londynu, często udawała się do Mayfair, dzielnicy popularnej wśród zagranicznych arystokratów. To właśnie w jednym z tamtejszych klubów o nazwie Casanova, szwedzka księżniczka poznała 25-letniego pianistę, Robina Douglas-Home. Jego nazwisko było dobrze znane w środowisku jazzowym oraz wśród arystokratów. Oboje szybko przypadli sobie do gustu i często udawali się razem na różne imprezy i przyjęcia. Raz pojawili się nawet na balu maskowym, gdzie księżniczka przebrała się za Czerwonego Kapturka.

W 1957 roku wybranek księżniczki napisał list do jej matki, w którym prosił o jej rękę, jednakże jego prośba nie spotkała się z akceptacją. Sytuacja była dość niejasna, gdyż król złożył oświadczenie, że nie zakazał ich związku. Małgorzata wróciła w tym czasie do Szwecji. Po jej powrocie Robin kilkukrotnie ją odwiedzał i chociaż mieli się ku sobie, nigdy się nie pobrali. W prasie pojawiły się spekulacje, że ich związek zakazany został przez Sybillę, matkę księżniczki. Te plotki jednak zostały obalone przez Ingrid Björnberg, powierniczkę Małgorzaty, która mówiła, że to nikt inny niż sama księżniczka zdecydowała nie pobierać się z Robinem.

Po nieudanym związku ze Szwedką Robin w 1959 roku poślubił modelkę Sandrę Paul, z którą miał jednego syna. Para rozwiodła się w 1965 roku, co zbiega się z datą wypłynięcia plotek o jego romansie z… księżniczką Małgorzatą. Tym razem nie chodziło jednak o szwedzką arystokratkę, a córkę króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI, Małgorzatę Windsor. Po ujawnieniu ich romansu muzyk popełnił samobójstwo.

Zobacz także: Wielka Brytania. Okładka biografii księcia Harry'ego trafiła do sieci. Wyznaczono datę premiery

Księżniczka Małgorzata Bernadotte, 1954 rok
Fot. Bettmann / Contributor/Getty Images

Księżniczka Małgorzata Bernadotte, 1954 rok

Księżniczka Małgorzata Bernadotte z narzeczonym Johnem Amblerem, 1964 rok
Fot. J. Wilds/Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Księżniczka Małgorzata Bernadotte z narzeczonym Johnem Amblerem, 1964 rok

Ślub z dala od szwedzkich tradycji

Kilka lat po powrocie do Szwecji, księżniczka zdecydowała się ponownie wyjechać do Wielkiej Brytanii. Historia zdawała się powtarzać, gdyż krótko po swoim przyjeździe na jednym z przyjęć poznała ona starszego od siebie o 10 lat Johna Amblera, angielskiego biznesmena, który zawrócił jej w głowie. Ich zaręczyny ogłoszono w lutym 1964 roku, co wywołało niemałe zaskoczenie wśród Szwedów. Nie przypuszczali oni, że po raz kolejny księżniczka zdecyduje się na związek z osobą bez arystokratycznych korzeni. Bal przedślubny został wydany 4 czerwca 1964 roku, jednakże Małgorzata musiała dzielić się tym dniem ze swoją młodszą siostrą, która brała ślub zaledwie dzień później. Najstarsza z sióstr pobrała się z Johnem Amblerem 30 czerwca w luterańskim kościele Gärdslösa na Olandii. Ten ślub sprawił, że jej tytuł „Królewskiej Wysokości” został odebrany i od tamtego dnia znana jest po prostu jako księżniczka Małgorzata.

Ceremonia ślubna Małgorzaty i Johna różniła się znacząco od innych ślubów w jej rodzinie. Jedną z większych różnic był fakt, że para wybrała na tę wyjątkową dla nich okazję kościół poza Sztokholmem. Sama uroczystość była znacznie skromniejsza, a tradycyjne przejście młodej pary do ołtarza zostało zamienione na poprowadzenie księżniczki do jej wybranka przez jej dziadka, króla Gustawa VI Adolfa. Księżniczka zdecydowała się również nie zakładać na głowę tiary Cameo, tradycyjnie noszonej przez panny młode pochodzące ze szwedzkiej rodziny królewskiej. Zamiast tego jej włosy zdobił biały koronkowy welon.

Małżeństwo państwa Amblers

Po ślubie para zamieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie przez pierwsze pięć lat ich małżeństwa doczekali się trójki dzieci: jednej córki i dwóch synów. Wychowywali swoje dzieci z dala od zainteresowania mediów, jednakże pozostawali w dobrych relacjach ze szwedzką rodziną królewską. Chociaż początkowo wydawało się, że ich małżeństwo będzie udane, na początku lat 90. firma Johna popadła w kłopoty finansowe, więc rodzina Amblersów musiała sprzedać swój dom i przenieść się do znacznie mniejszej posiadłości. Wkrótce potem para ogłosiła separację, jednakże nigdy nie zdecydowali się na formalny rozwód. John przez wiele lat cierpiał z powodu złego stanu zdrowia i ostatnie dziesięć lat spędził w domu opieki w Oxfordshire i zmarł w 2008 roku.

Księżniczka od dnia ślubu zupełnie oddaliła się od życia jako arystokratka i rzadko pojawiała się publicznie. Wyjątkami są ważne uroczystości, takie jak pogrzeb króla czy śluby członków rodziny królewskiej, gdzie zazwyczaj widywana jest w towarzystwie swoich sióstr.  

Czytaj również: Do czterech razy sztuka? Oto nieznana historia miłości Elżbiety Bowes-Lyon i króla Jerzego VI

Księżniczka Małgorzata Bernadotte, slub z Johnem Amblerem, 1964 rok
Fot. Gamma-Keystone via Getty Images
Księżniczka Małgorzata Bernadotte, slub z Johnem Amblerem, 1964 rok

Księżniczka Małgorzata Bernadotte z mężem Johnem Amblerem i córką, 1965 rok
Fot. Trevor Humphries/Ted West/Roger Jackson/Central Press/Hulton Archive/Getty Images

Księżniczka Małgorzata Bernadotte z mężem Johnem Amblerem i córką, 1965 rok

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.