Zwolennicy Donalda Trumpa pod Kapitolem
Fot. Rex Features/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Zamieszki w USA: Szturm na Kapitol, starcie z policją, cztery osoby nie żyją

Co wydarzyło się w Waszyngtonie?

Redakcja VIVA! 7 stycznia 2021 08:32
Zwolennicy Donalda Trumpa pod Kapitolem
Fot. Rex Features/East News

Trump wysadził w powietrze demokrację", czytamy w komentarzach po ostatnich wydarzeniach w USA. W Waszyngtonie doszło do zamieszek. Zwolennicy Donalda Trumpa nie godzą się z porażką prezydenta w wyborach. Przed Kapitolem doszło do starć z policją, tłum wtargnął także do środka budynku. Cztery osoby nie żyją.

Zamieszki w Waszyngtonie

W środę w Kapitolu zebrały się izby Kongresu, które miał zatwierdzić ostatecznie ważność głosowania Kolegium Elektorów i wygraną Joe Bidena. Przed budynkiem zebrali się zwolennicy Donalda Trumpa. Uważają, że wybory były niezgodne z prawem. Podobnie jak ustępujący prezydent nie akceptują porażki.  Przed Kapitolem doszło do starcia z policją. Zajęto Kapitol, obrady przerwano, a kongresmeni zostali ewakuowani. Donald Trump nie zaakceptował porażki. 

Grupa demonstrujących osób wtargnęła na Kapitol. Jak podają policjanci, część z osób nich była uzbrojona. Protestujący weszli do sali obrad Izby Reprezentantów, a także do biura przewodniczącej izby, Nancy Pelosi.

Zwolennicy Donalda Trumpa pod Kapitolem
Fot. Rex Features/East News

Część polityków mówi o „próbie zamachu stanu”. Senator Bernie Sanders wprost powiedział, że osobą, która jest odpowiedzialna za chaos jest Donald Trump. „Dał do zrozumienia, że zrobi wszystko, aby pozostać przy władzy, łącznie z powstaniem i podżeganiem do przemocy”, powiedział.

„Wzywam prezydenta Donalda Trumpa, aby wystąpił w telewizji ogólnokrajowej, aby wypełnił swoją przysięgę, aby bronił konstytucji, i aby zażądał końca oblężenia Kapitolu. Jestem zszokowany, jestem smutny, że nasz kraj, nasz naród, który tak długo był latarnią światła i demokracji dla całego świata, stał się tak mroczny ”, zaznaczył Joe Biden.

,,Cytadela Wolności, Kapitol, jest atakowany. Jest to atak na przedstawicieli narodu, na policję Kapitolu, która przysięgała ich chronić oraz na urzędników, którzy pracują w sercu naszej republiki. Jest to atak na najświętsze przedsięwzięcie amerykańskie, na wykonywanie woli narodu. To musi się skończyć", mówił prezydent elekt.

Z kolei Donald Trump nadal podtrzymuje swoje zdanie o sfałszowanych wyborach. Jednocześnie zaapelował do osób oblegających Kapitol o ustąpienie.

W mediach społecznościowych konta społecznościowe Donalda Trumpa zostały zablokowane. Część jego współpracowników złożyła rezygnację. Wśród nich - Stephanie Grisham, szefowa personelu Melanii Trump, Białego Domu, Sarah Matthews z biura prasowego, a także Anna Cristina Niceta, do której obowiązków należało organizowanie spotkań. 

Komentatorzy podkreślają, że nie jest wykluczone, że Trump zostanie odsunięty od władzy jeszcze przed upływem kadencji.  

,,Kongres może określić zachowanie prezydenta jako nawoływanie do obalenia władzy ustawodawczej w USA, lub też uznać go za łamiącego amerykańską konstytucję i przez to niegodnego sprawowania swego urzędu", cytuje wypowiedź nowojorskiego adwokata Sławomira Platty [za FAKT.pl].

Zwolennicy Donalda Trumpa pod Kapitolem
Fot. AP/Associated Press/East News

Jak podały zagraniczne media, jedna z kobiet została postrzelona wewnątrz budynku. Była w krytycznym stanie. Rzecznik policji potwierdził, że zmarła. Robert Contee, szef waszyngtońskiej policji poinformował o śmierci trzech kolejnych osób. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci protestujących.

Policja ujawniła, że unieszkodliwiono także dwie bomby rurowe na terenie Kapitolu. Po zamieszkach zatrzymano ponad 50 osób. 14 policjantów jest rannych. W Waszyngtonie wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną.

Po tych wydarzeniach Kongres wznowił obrady. 

Źródło CNN, Super Express, TVN24, PAP, FOX, FAKT

Zwolennicy Donalda Trumpa pod Kapitolem
Fot. AP/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…