Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Robert Stolarik/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Jest szansa na identyfikację szczątków ofiar ataku na World Trade Center

Przełom nastąpił po 17 latach!

Gabriela Czernecka 8 września 2018 20:52
Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Robert Stolarik/East News

W zamachu na World Trade Center zginęły 2753 osoby. Po siedemnastu latach dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy dali nadzieję wszystkim bliskim ofiar, które zginęły na World Trade Center. Uważają, że wciąż jest szansa na to, by zidentyfikować szczątki tych, którzy zginęli w zamachach. Na tę wiadomość  długo czekali bliscy zmarłych. 

Jest szansa na identyfikację szczątków ofiar ataku na World Trade Center

Niebawem siedemnasta rocznica ataków na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Miejscowe biuro lekarza sądowego postanowiło podzielić się z Amerykanami szczegółami prac, które trwają od miesięcy. Ich głównym celem była identyfikacja wszystkich ludzkich kości, które zostały zabezpieczone na miejscu, w którym doszło do tej ogromnej tragedii. Dziś w laboratoriach stosowane są techniki, których nie stosowano niemal dwadzieścia lat temu. Dzięki temu naukowcy mogą podjąć bardziej dokładne działania, które pomogą zidentyfikować szczątki ofiar, które zginęły w Nowym Jorku.

Jeden z pracowników biura lekarza sądowego twierdzi, że do badań wystarczą nawet bardzo małe fragmenty kości. Później są  one oczyszczane i ścierane na proszek, do którego dodawane są odczynniki chemiczne, co umożliwia po pewnym czasie wydobycie kodu DNA. Oczywiście metodę tę ułatwia stosowanie specjalnego urządzenia. 

Naukowcy stosują w badaniach także nowy element, którym jest mrożenie zachowanych fragmentów kości w ciekłym azocie. To ułatwia starcie ich na proszek, który im drobniejszy tym większe szanse na uzyskanie bardziej dokładnego kodu DNA.  „Wszystkie dane, które zbieramy dziś, dotyczą szczątków, co do których nie mieliśmy żadnej nadziei. Naszym zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie identyfikacji, ale również usprawnienie całego procesu”, twierdzi Mark Desire z nowojorskiego biura lekarza sądowego.

Przypomnijmy, że w zamachu na World Trade Center, który miał miejsce 11 września 2001 roku, zginęły 2753 osoby. Do tej pory nie udało się zidentyfikować ponad tysiąca ofiar. Ta wiadomość z pewnością przyniesie rodzinom ofiar ulgę i nadzieję na odnalezienie ich bliskich.

World Trade Center, WTC
Fot. AKG Images/East News

Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Tamara Beckwith/Rex Features/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.