Muhammad ibn Salman, książę koronny Arabii Saudyjskiej
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI!

Zalegalizował kino, kobietom daje prawa do prowadzenia samochodu i umożliwia legalne oglądanie „Gwiezdnych Wojen". Kim jest Muhammad ibn Salman?

Gabriela Czernecka 26 grudnia 2017 17:00
Muhammad ibn Salman, książę koronny Arabii Saudyjskiej
Fot. East News

 

W czerwcu 2017 roku Muhammad ibn Salman został następcą tronu Arabii Saudyjskiej. Nikt nie sądził, że cokolwiek to zmieni, ale syn króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda i jego trzeciej żony, za cel postawił sobie zrewolucjonizowanie kraju. Jak mu to wychodzi? "Zmiana w Arabii Saudyjskiej na lepsze oznacza zmianę dla świata (...). Mamy nadzieję, że uzyskamy wsparcie od każdego", powiedział w jednym z wywiadów. Jak na razie z wprowadzeniem Arabii Saudyjskiej w świat postępu radzi sobie naprawdę nieźle!

 

Polecamy: Walczyła z uzależnieniami, depresją, wizerunkiem księżniczki. Życie Carrie Fisher było smutną bajką

 

Kim jest Muhammad ibn Salman: człowiek postępu

Jeszcze do niedawna jego postać niewielu cokolwiek mówiła. Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Wówczas panująca dynastia rozpoczęła wprowadzanie programu "Wizji 2030", która ma na celu zmodernizowanie świata Arabii Saudyjskiej. Zaczęto od nadawania praw ... kobietom.W październikowym dekrecie króla Salmana zawarto zapis, który umożliwia płci pięknej prowadzenie samochodu. Królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. Już nie. Choć kobiety w Arabii Saudyjskiej wciąż obowiązuje wiele zasad, do których muszą się stosować, to powoli zaczyna się im oddawać prawa, które im przysługują. Czy podobnie będzie ze zniesieniem zakazu wychodzenia z domu bez ubioru osłaniającego całe ciało? Zobaczymy. Mimo że otrzymały pozwolenie podróżowania, nie mogą tego robić bez towarzystwa mężczyzn. Choć zasady wprowadzane są stopniowo, nikt nie ma wątpliwości, że to zasługa Muhammada ibn Salmana. To on próbuje otworzyć własne królestwo na świat - tworzy nowe miejsca pracy dla młodych ludzi, modernizuje tradycyjny styl życia Saudyjczyków czy wprowadza reformy gospodarcze. Co jeszcze?

 

Przede wszystkim niedawno umożliwił Saudyjczykom dostęp do legalnego (!) oglądania filmów w... kinie. Po raz pierwszy od 35 lat władze Arabii Saudyjskiej zalegalizowały kina. I ten krok naprzód w pełni przypisuje się Muhammedowi. Do tej pory kino uważane było za coś niezgodnego z religią, a nawet coś zdrożnego. Od jakiegoś czasu mieszkańcy Arabii Saudyjskiej mają możliwość korzystania z tego rodzaju rozrywki. Już mówi się, że Saudyjczycy z niecierpliwością oczekiwali na najnowszą część Gwiezdnych Wojen, a do miejsc seansów z pewnością udadzą się tysiące. Książę koronny Arabii Saudyjskiej wie, jak przygotować sobie grunt, by mieć poparcie tłumów. Kim jest Muhammad ibn Salman?

 

To następca tronu, który dał się już poznać jako wielki zwolennik nowoczesnych technologii i reformator. W 2015 roku został najmłodszym na świecie ministrem obrony. Jest ogromnym zwolennikiem drogich i potężnych zabawek: w swojej kolekcji ma najdroższy prywatny samolot świata, trzeci na świecie - pod względem wielkości - jacht oraz kilka modeli Lamborghini i Ferrari. Często nazywa się go "panem od wszystkiego", ponieważ wiernie stoi u boku ojca i niemal we wszystkim go wyręcza. Jak sam sprawdzi się w roli władcy? To się okaże, choć przewiduje się, że to, co do tej pory zdziałał, stanowi idealny grunt, by Arabia Saudyjska pozostała potęgą i wraz z przejęciem przez niego tronu, wkroczyła w nowoczesność.

 

 

Polecamy: Nie możesz się doczekać kolejnej części „Gwiezdnych wojen: Ostatni Jedi”? Zobacz zwiastun!

 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.