Czarny protest, piekło kobiet
Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet
O TYM JEST GŁOŚNO

Zakaz aborcji w Polsce. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Opinia publiczna jest zbulwersowana

Konrad Szczęsny 22 października 2020 16:02
Czarny protest, piekło kobiet
Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet

Na posiedzeniu w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z konstytucją. Wyrok ogłosiła jego prezes, Julia Przyłębska. W praktyce oznacza to złamane tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce.

Zakaz aborcji w Polsce ze względu na uszkodzenia i wady genetyczne płodu 

Posiedzenie trwało od godziny 11.00 do 15.00. Trybunał Konstytucyjny wysłuchał przed ogłoszeniem wyroku przedstawicieli wnioskodawców, Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Zadawano również pytania stronom: tutaj inicjatywą wykazali się sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Sprawę rozpoznano w pełnym składzie. Przewodniczącą składu orzekającego zostałą prezes TK Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą - sędzia Justyn Piskorski.

Wniosek trafił ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku. Złożyła go grupa 119 posłów z różnych ugrupowań: PiS, PSL, Kukiz'15 oraz Konfederacji. Po raz pierwszy trafił tam jednak już w 2017 roku, jednak z uwagi na zakończenie kadencji parlamenty, uległ dyskontynuacji.

Wyrok ogłoszono po godzinie 15.30. Stwierdzono, że podany we wniosku zapis jest niezgodny z konstytucją. Chodziło o ten, w myśl którego przerwanie ciąży jest możliwe w przypadku wykazania przez badania prenatalne lub gdy przemawiają za tym inne przesłanki medyczne, „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”, jak również przepis doprecyzowujący tę regulację.

„Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej”, przypomina Dziennik.pl.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego: protesty w całej Polsce

W całej Polsce odbywały się dzisiaj protesty. Kobiety, mimo panującej pandemii, wyszły na ulice i protestowały przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Warto pamiętać, że w 2019 roku przeprowadzono w naszym kraju 1100 zabiegów przerwania ciąży. 1074 z nich wynikały z wyników badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych, które wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W praktyce decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza zatem niemal całkowity zakaz aborcji w Polsce.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.