Czarny protest, piekło kobiet
Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet
O TYM JEST GŁOŚNO

Zakaz aborcji w Polsce. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Opinia publiczna jest zbulwersowana

Konrad Szczęsny 22 października 2020 16:02
Czarny protest, piekło kobiet
Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet

Na posiedzeniu w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z konstytucją. Wyrok ogłosiła jego prezes, Julia Przyłębska. W praktyce oznacza to złamane tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce.

Zakaz aborcji w Polsce ze względu na uszkodzenia i wady genetyczne płodu 

Posiedzenie trwało od godziny 11.00 do 15.00. Trybunał Konstytucyjny wysłuchał przed ogłoszeniem wyroku przedstawicieli wnioskodawców, Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Zadawano również pytania stronom: tutaj inicjatywą wykazali się sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Sprawę rozpoznano w pełnym składzie. Przewodniczącą składu orzekającego zostałą prezes TK Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą - sędzia Justyn Piskorski.

Wniosek trafił ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku. Złożyła go grupa 119 posłów z różnych ugrupowań: PiS, PSL, Kukiz'15 oraz Konfederacji. Po raz pierwszy trafił tam jednak już w 2017 roku, jednak z uwagi na zakończenie kadencji parlamenty, uległ dyskontynuacji.

Wyrok ogłoszono po godzinie 15.30. Stwierdzono, że podany we wniosku zapis jest niezgodny z konstytucją. Chodziło o ten, w myśl którego przerwanie ciąży jest możliwe w przypadku wykazania przez badania prenatalne lub gdy przemawiają za tym inne przesłanki medyczne, „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”, jak również przepis doprecyzowujący tę regulację.

„Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej”, przypomina Dziennik.pl.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego: protesty w całej Polsce

W całej Polsce odbywały się dzisiaj protesty. Kobiety, mimo panującej pandemii, wyszły na ulice i protestowały przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Warto pamiętać, że w 2019 roku przeprowadzono w naszym kraju 1100 zabiegów przerwania ciąży. 1074 z nich wynikały z wyników badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych, które wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W praktyce decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza zatem niemal całkowity zakaz aborcji w Polsce.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?