Strajk Kobiet, 26.10.2020
Fot. Radek Pietruszka / PAP
O TYM SIĘ MÓWI

Zagraniczne gwiazdy wspierają Polki. „Po prostu nie dbacie o życie kobiet”

Miley Cyrus, Zara Larsson, Margaret Atwood i inni zabrali głos

Ksenia Krasko 30 października 2020 12:01
Strajk Kobiet, 26.10.2020
Fot. Radek Pietruszka / PAP

Od kilku dni w całej Polsce organizowane są protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, jest niezgodne z konstytucją. Swoje wsparcie dla oburzonych wyrokiem Polek i Polaków otwarcie okazują nie tylko polskie, ale i zagraniczne gwiazdy.

Zagraniczne gwiazdy wspierają Strajk Kobiet

Piosenkarka Miley Cyrus odniosła się do sytuacji kobiet w Polsce na oficjalnym profilu fundacji Happy Hippie Foundation na swoim Instagramie. „Tysiące maszerują w Polsce w obronie praw człowieka po tym, jak w zeszłym tygodniu ogłoszono, że aborcja zostanie prawie całkowicie zakazana w tym kraju. Wybierz organizacje, które możesz wesprzeć, i dowiedz się więcej o orzeczeniu”, napisano, zachęcając do wpłat na rzecz organizacji, walczących o prawa kobiet. Udostępniono relację stowarzyszenia Cielesne, odnoszącą się do tego, co dzieje się w Polsce.

Ten sam post udostępniła na swoim Instagramie wokalistka Dua Lipa, przekazując swoim obserwatorom informację o tym, w jaki sposób mogą wesprzeć protestujące kobiety w Polsce.

Strajk Kobiet, Dua Lipa
Fot. SCREEN INSTAGRAM

O protestach i wyroku TK wypowiedziała się również Nicole Poturalski, modelka polskiego pochodzenia, którą media podejrzewają o związek z Bradem Pittem. Udostępniła informacje z konta Amnesty International, który głosi: „Ograniczenie dostępu do aborcji nie powstrzyma ich wykonywania, tylko sprawi, że staną się mniej bezpieczne”.

Zagraniczne gwiazdy wspierają Strajk Kobiet
Fot. SCREEN INSTAGRAM / ZA WPROST

Wokalistka Zara Larsson była jedną z pierwszych zagranicznych gwiazd, które odniosły się do strajków w Polsce. Zaznaczyła, że każda kobieta powinna mieć prawo do decyzji o ewentualnej aborcji. „Do osób, które mówią, że dbają o nienarodzone dzieci... Nie, po prostu nie dbacie o życie kobiet. Statystyki pokazują, że w państwach, gdzie aborcja jest nielegalna, nie zmniejsza się liczba zabiegów, tylko zabiegi te stają się po prostu mniej bezpieczne. Jeżeli kobieta nie chce być w ciąży, zrobi wszystko, by tak nie było”, powiedziała piosenkarka.

Aktorka Nina Kiri, znana z serialu Opowieść podręcznej, również udostępniła zdjęcie z protestów w Polsce na swoim Instagramie, pisząc „nasilające się ataki rządzących na ciała kobiet są bardzo niepokojące”. Podziękowała też portalowi WP: „Dziękuję za podzielenie się z tym ze mną. Mam nadzieję, że [za moim pośrednictwem] sprawa poniesie się bardziej, aby można było dokonać zmian. Wysyłam dużo miłości”.

Zagraniczne gwiazdy wspierają Strajk Kobiet
Fot. SCREEN INSTAGRAM / ZA WPROST

Wśród gwiazd, które nagłaśniają informację o protestach w Polsce, są także piosenkarka Anne-Marie i wokalistka Rina Sawayama, która zaapelowała na swoim Twitterze: „Moje serce pęka Polsko. Proszę, nagłaśniajcie tę sytuację”. Artysta Finneas O’Connell, brat Billie Eilish, powiedział wprost: „Ludzie tracą swoje prawa i musimy na to zwrócić uwagę. To nie zatrzyma aborcji, to zatrzyma tą bezpieczną drogę”.

Swoje poparcie kobietom w Polsce okazali także fotograf Alexi Lubomirski, brytyjski wokalista Yungblud, aktor Antoni Porowski, oraz blogerka modowa Xenia Adonts.

W tej sprawie wypowiedziała się też Margaret Atwood, autorka powieści Opowieść podręcznej. „Dobrze jest słyszeć, że kobiety ciągle mogą protestować. Że jak dotąd nikt ich nie aresztuje ani do nich nie strzela. Choć myślę, że wasi rządzący nie zdecydowali się na to tylko ze względu na telewizję i media społecznościowe. Takie obrazki nie wyglądałyby zbyt dobrze”, powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.