Zbigniew Religa
Fot. Krzysztof Miller/Agencja Gazeta
O TYM JEST GŁOŚNO

Wielki sukces lekarzy z Zabrza! Z powodzeniem wszczepili pierwsze w Polsce sztuczne serce

„Cieszę się, że mogłem być częścią tej historii”

Weronika Kostyra 1 sierpnia 2018 15:30
Zbigniew Religa
Fot. Krzysztof Miller/Agencja Gazeta

Lekarze z Zabrza odnieśli wielki sukces. Wszczepili pacjentowi pierwsze w Polsce sztuczne serce. 66-letni mężczyzna przeszedł skomplikowany zabieg w Śląskim Centrum Chorób Serca już kilka tygodni temu i czuje się bardzo dobrze. „Ja słyszałem o tym, ale myślałem, że to jakiś żart. To jest odwaga, bo gdyby się coś stało, to oni wzięli na siebie trud i odpowiedzialność za to, co zrobili”, powiedział pacjent w rozmowie z Radiem Piekary. Pan Mieczysław cierpiał na ciężką niewydolność krążenia.

Pierwsze sztuczne serce w Polsce

Operację 4 lipca przeprowadził zespół 12 kardiochirurgów. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce i spełnienie wielkiego marzenia profesora Zbigniewa Religi. Powodzenie przełomowego zabiegu lekarze ogłosili dopiero po 10 dniach. Teraz są już pewni powodzenia operacji. „Po blisko miesiącu terapii pooperacyjnej nasz pacjent – Pan Mieczysław, któremu wszczepiliśmy całkowicie sztuczne serce, czuje się bardzo dobrze. To dzięki ogromnej pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii osiągnęliśmy powodzenie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten wspólny sukces. Przede wszystkim jednak gratulacje i podziękowania należą się Panu Mieczysławowi, za zaufanie, którym nas obdarzył i za niezłomną wiarę w powodzenie tej misji. Cieszę się, że mogłem być częścią tej historii” napisał doktor Michał Zembala.

Lekarze zdecydowali się na zabieg, ponieważ inne formy terapii były niemożliwe u pacjenta cierpiącego na krańcową niewydolność krążenia. Przygotowywali się do niej przez dwa miesiące. Teraz pan Mieczysław jest całkowicie zależny od sztucznego serca, ale lekarze mają nadzieję, że jest to rozwiązanie tymczasowe, jedynie do momentu, aż zostanie znaleziony dawca prawdziwego serca.

Sztuczne serce jest wykonane z tworzywa sztucznego i waży 900 gramów. Jest zasilane sprężonym powietrzem z zewnętrznego kompresora i zastępuje pracę obu komór serca. 

Implantacja sztucznego serca, sztuczne serce
Fot. Facebook @Michał Zembala

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.