"Kochając siebie", Dolores Hart i Elvis Presley
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI!

Porzuciła karierę w Hollywood na rzecz modlitwy i izolacji w wiejskim klasztorze. Kim jest Dolores Hart?

Gabriela Czernecka 9 października 2017 06:00
"Kochając siebie", Dolores Hart i Elvis Presley
Fot. East News

Miała wszystko. Urodę, talent, błysk w oku i role u boku największych amantów filmowych. Nazywano ją nową Grace Kelly. Kobiety na całym świecie zazdrościły jej pierwszego ekranowego pocałunku z samym Elvisem Presleya. Ona jednak postanowiła porzucić ten świat na rzecz izolacji w wiejskim klasztorze. Kim jest Dolores Hart?

Polecamy: „Byłam molestowana seksualnie’’. Dramatyczne wyznanie córki Elvisa Presleya

Pocałunek z Elvisem Presleyem

Dolores Hart miała okazję grać u boku największych sław w latach 60. Jej kariera rozpoczęła się od filmu z Elvisem Presleyem „Kochając Ciebie”. Wówczas spełniło się jej największe marzenie - nie dość, że pojawiła się na ekranie u boku legendy, to jeszcze miała okazję go pocałować! Od tego filmu jej kariera nabrała tempa. Występowała u boku tamtejszych legend kina: Marlona Brando, Roberta Wagnera czy Anthony'ego Quinna. Współpracowała nawet z Hitchcockiem, a w międzyczasie poznała papieża Jana XXIII, z którym zamieniła kilka słów. Aktorka przedstawiła się mówiąc: „Nazywam się Dolores, gram Klarę”. Papież odpowiedział jej: „Nie. Ty jesteś Klarą”. Słowa te na długo pozostały w głowie młodej aktorki i miały ogromny wpływ na jej dalsze życie.

Od gwiazdy Hollywood po klasztorne życie

Dolores wciąż bawiła się na oscarowych galach, brylowała na salonach i zbijała majątek za filmowe kreacje. Podpisała nawet kontrakt opiewający na siedmiocyfrową sumę! Dolores Hart miała okazję zagrać główną rolę najbardziej kasowej produkcji 1962 roku, Gdzie są chłopcy. Choć wzdychało do niej wielu, jej serce było zajęte, a suknia ślubna już wisiała w szafie, czekając na wielki dzień. W 1963 roku 24-letnia Dolores Hart ogłasza podczas promocji filmu, że jedzie odwiedzić przyjaciół. Wytwórnia dla swojej gwiazdy podstawiła nawet limuzynę, która zawiozła Dolores pod samą bramę Opactwa Regina Laudis w Bethlehem w stanie Connecticut. Okazało się, że była to podróż w jedną stronę.  Co ciekawe, ukochany pozostał jej wierny - do końca swojego życia odwiedzał Hart w zakonie. Nigdy nie założył rodziny i nie ożenił się.

Dolores Hart porzuciła bogactwo i sławę na rzecz klasztoru benedyktynek. Obecnie jest przeoryszą zgromadzenia. Tam odnalazła swoje szczęście i swój spokój. Do końca nie porzuciła jednak Hollywood. W 2012 siostra Dolores została zaproszona na rozdanie nagród Oscara. Wtedy nominowany został film „God is bigger than Elvis” w kategorii krótkie filmy dokumentalne. Hart pojawiła się na ceremonii... w habicie. Odważnie i z uśmiechem na twarzy krążyła pośród wrzawy tłumów i gwiazd. W momencie, kiedy decydujesz się być osobą publiczną, zawierasz umowę ze swoimi widzami, która obowiązuje do końca życia, powiedziała w jednym z wywiadów. Nawet jeżeli odejdziesz z branży, pewna cząstka duszy nie pozwoli ci powiedzieć, że już nie należysz do tego świata. Zawsze będziesz do niego należeć.

Polecamy: Elvis Presley odszedł 40 lat temu, ale wciąż budzi emocje... Czy „król” żyje?! EKSKLUZYWNE VIDEO

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.