Zuzana Caputova, pani prezydent Słowacji
Fot. Instagram @zuzana_caputova
O NIEJ SIĘ MÓWI

Nie ma męża, tylko chłopaka i wolałaby nie przeprowadzać się do Pałacu Prezydenckiego…

Poznajcie Zuzanę Caputovą, nową prezydent Słowacji!

Rafał Kowalski 8 kwietnia 2019 10:51
Zuzana Caputova, pani prezydent Słowacji
Fot. Instagram @zuzana_caputova

Stolice Polski i Słowacji dzieli zaledwie 530 kilometrów, ale poglądy nowej głowy państwa naszych sąsiadów zupełnie różnią się od tych, które mają rządzący naszym krajem. Nowa prezydent Słowacji Zuzana Caputova popiera bowiem adopcję dzieci przez pary homoseksualne, związki partnerskie oraz politykę proekologiczną. 45-latka rozwódka pozostająca w związku partnerskim zyskała sympatię wyborców swoją kulturą w prowadzeniu kampanii wyborczej. Jaką będzie panią prezydent już od czerwca?

Wywiad z prezydent Słowacji w Dzień dobry TVN

Anna Kalczyńska z Dzień dobry TVN spotkała się z Zuzaną Caputovą w stolicy Słowacji. Na początku rozmowy prezydent elekt wyjaśniła, dlaczego weszła do polityki. Okazuje się, że wcześniej Caputova była adwokatem i raz na jakiś czas ocierała się o sprawy polityczne. Zrozumiała jednak, że żeby mieć realny wpływ na zmiany w kraju, musi postawić wszystko na jedną kartę. W trakcie kampanii zaskoczyła innych kandydatów, ponieważ z jej ust nigdy nie padły żadne obelgi czy słowa, których politycy nie powinni używać. Czy koledzy wezmą z niej teraz przykład? „Bardzo bym chciała, żeby to był inny element kultury politycznej. Nie chciałam podłączyć się do tego stylu politycznego, przez który chciałam wejść do świata polityki. Bardzo często widzimy, że ludzie walczą między sobą i tracą energię na konflikty osobiste. Nie mogą  poświęcić się rozwiązywaniu problemów kraju. […] Będę się cieszyć jeśli mój styl pojawi się w polityce choć trochę”, powiedziała Zuzana Caputova Annie Kalczyńskiej.

Prezydent elekt Słowacji opowiedziała też, co sądzi na temat praw LGBT. Czy geje i lesbijki będą mogli adoptować dzieci w jej kraju już za kilka miesięcy? „Szczerze mówiąc, nie zakładam, żeby taka zmiana miała nastąpić w krótkim czasie. Uważam jednak, że to jest w porządku, że kiedy ktoś zapytał mnie o te obszary, to wyjaśniłam mu moje osobiste poglądy i preferencje. Wiedziałam, że nie było to korzystne marketingowo, ale było to prawdziwe z mojej strony. Tego chciałam”, zaczęła swoją wypowiedź Caputova. Dodała też, jak miałaby wyglądać taka adopcja w późniejszym czasie. „Zawsze należy przestrzegać praw jednostki. Jestem bardzo wrażliwa na to, że wspólnota homoseksualistów jest u nas na Słowacji obiektem wielkiej nienawiści. Bardzo mi się to nie podoba. To nie jest w porządku, trzeba ich szanować. […] Jeśli chodzi o kwestie adopcji, powiedziałam, że dziecku jest najlepiej jak dorasta ze swoimi biologicznymi rodzicami. Ale jeśli dzieci miałaby dojrzewać z zakładzie opieki  to można by rozważyć, czy nie byłoby lepiej, gdyby dorastały przy dwóch osobach tej samej płci”, wyjaśniła polityk.

Zuzana Caputova  od niedawna tworzy szczęśliwy związek partnerski. Czy ukochany będzie towarzyszył jej przy różnego rodzaju obchodach? „Na pewno jest gotowy stać przy moim boku przy każdym wydarzeniu oficjalnym. Ale mamy specyficzną sytuację, bo nie mieszkamy razem i jesteśmy dopiero w fazie poznawania się. Jestem mamą dwójki dzieci, wymieniamy się opieką nad dziećmi z ojcem. Dla mnie jest bardzo ważne, że gdybym miała podejmować decyzję np. o małżeństwie, to miałoby to wpływ na dzieci.  Chcę być odpowiedzialna, chcę uwzględniać ich życie”, zdradziła nowa prezydent Słowacji w Dzień dobry TVN.

Na koniec wywiady dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie 45-latka nie zamieszka w luksusowym pałacu prezydenckim… „Bardzo chciałabym mieszkać tam, gdzie mieszkam dotychczas, czyli w małym miasteczku 20 kilometrów od Bratysławy. Mam tam swój dom, swój mały ogródek, wolałabym niczego nie zmieniać. Myślę, że logistycznie nie będzie to trudne”, powiedziała pani Zuzana.

Dla wszystkich, którzy chcieliby uścisnąć dłoń nowej prezydent Słowacji, mamy dobrą wiadomość. Podczas rozmowy z Anną Kalczyńską padła z ust Zuzany Caputovej obietnica przyjazdu do Polski jeszcze tego lata! Zgadzacie się z jej poglądami? 

Zuzana Caputova, Anna Kalczyńska
Fot. Screen Facebook Dzień Dobry TVN

Zuzana Caputova z córkami

Zuzana Caputova z córkami, pani prezydent Słowacji
Fot. AP/Associated Press/East News

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.