Tomasz Komenda
Fot. Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy. Wiadomo, kiedy zapadnie

Mężczyzna walczy o niemal 19 milionów złotych

Konrad Szczęsny 16 grudnia 2020 15:14
Tomasz Komenda
Fot. Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News

Ta sprawa do dziś budzi ogromne emocje. Prawie trzy lata temu Tomasz Komenda wyszedł na wolność po 18 latach niesłusznej odsiadki. Niedługo potem wyszło na jaw, że będzie starał się o odszkodowanie od Skarbu Państwa w wysokości niemal 19 milionów złotych. W sądzie reprezentuje go profesor Zbigniew Ćwiąkalski. W środę 16. grudnia przesłuchano biegłych i poinformowano, kiedy zapadnie wyrok w sprawie.

Proces o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Dlaczego trwa tak długo?

Sprawa ruszyła przed Sądem Okręgowym w Opolu 29 lipca 2019 roku. Dotyczy zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy za spędzenie za kratkami 18 lat, mimo niewinności. Szkody wyceniane są na niemal 19 milionów złotych: po milionie za każdy rok w więzieniu oraz 812 tysięcy złotych odszkodowania. Tę drugą kwotę wyliczono na podstawie szacunkowych zarobków, jakie mogłyby wpłynąć na konto Tomasza Komendy, gdyby nie został skazany i miał możliwość wykonywania pracy (za TVN24.pl). Ile pieniędzy realnie otrzyma pokrzywdzony? To zależy od sądu. Musi on ocenić krzywdy i cierpienia, jakich 43-latek doznał, przebywając w placówce karnej. A to trudne zadanie, ponieważ są one „szkodą niewymierną”. Faktem jest, że jeśli sąd przychyli się do wniosku Tomasza Komendy, będzie to najwyższe w polskiej historii zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności.

Proces był dla mężczyzny niezwykle bolesny i stanowił powrót do przeżyć z tego smutnego okresu, pełnego traum. Był on m.in. prześladowany przez współwięźniów, bity oraz próbowano dokonać na nim gwałtu. Kilka razy był przesłuchiwany w ramach gromadzenia materiału dowodowego i opowiadał o tym, co przeszedł. Na świadków powołano również m.in. jego współwięźniów.

Jak przypomina Fakt24.pl, sprawą rozpatrywania odszkodowania dla Tomasza Komendy nie zajął się wrocławski sąd z uwagi na wnioski pierwotnego organu i samego mężczyzny do Sądu Najwyższego.

Niestety, na niekorzyść całego procesu działała również pandemia koronawirusa. „Czekamy na opinię biegłych, co do wpływu pobytu w zakładzie karnym na stan zdrowia pana Tomasza Komendy”, mówił pod koniec maja w rozmowie z tabloidem reprezentujący poszkodowanego prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy nie w tym roku

Przełom nastąpił miesiąc temu. Wówczas akta sprawy wróciły do opolskiego sądu po tym, jak przejrzeli je ostatni wyznaczeni biegli. Termin rozprawy wyznaczono na środę 16. grudnia 2020 roku. Spodziewano się, że także tego dnia zostanie ogłoszony wyrok, jeśli nie pojawią się żadne nowe okoliczności. Posiedzenie ruszyło o 9.30. W jego trakcie przesłuchano trzech biegłych, w tym m.in. kardiologa oraz tych z zakresu psychiatrii, psychologii oraz medycyny sądowej.

Tomasz Komenda nie pojawił się w sądzie. Wszystko za powodu traum z okresu pobytu w więzieniu i niechęci wobec rozdrapywania ciągle tych samych ran...

„Chcemy uzupełnić pewne niedopowiedzenia w opiniach. Potem mowy stron i szykujemy się na możliwy wyrok. Jeśli będzie miał być ogłoszony, pan Tomasz Komenda dojedzie do sądu. Źle znosi bowiem słuchanie podobnych zeznań”, podkreślił profesor Zbigniew Ćwiąkalski.

Dodał rownież, że odkąd Tomasz Komenda został ojcem, jego życie zmieniło się o 180 stopni. Wcześniej jego stan psychiczny był bardzo zły. Twierdził, że nie uda mu się założyć rodziny oraz ogarniało go poczucie bezsensu.

„Zdecydowanie odżył, gdy urodził mu się syn. Pamiętam jak wyszedł z zakładu karnego. Mówił że stracił swoje życie. Wszyscy założyli rodziny w czasie, gdy on siedział w więzieniu”, ujawnił obrońca mężczyzny.

Rozprawa zakończyła się po godzinie 14.00. Niestety, na wyrok w sprawie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zostanie ogłoszony w trakcie kolejnej, dopiero 8 lutego 2021 roku.

„Sprawa się dzisiaj nie zakończyła. Pani psycholog będzie jeszcze wydawała opinię uzupełniającą, bo nie miała dostępu do wszystkich materiałów, szczególnie tych z pierwszego procesu Tomasza Komendy”, przekazał po wyjściu z sali rozpraw mecenas Ćwiąkalski.

Dodał również, że opinię uzupełniającą na piśmie wydać mają również biegli psychiatrzy. „Pojawiły się różnice w opinii psychiatrów i pani psycholog i musimy to wyjaśnić”, podkreślił pełnomocnik poszkodowanego (cytat za TVN24.pl).

Zbrodnia w Miłoszycach. To z jej powodu Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia

Do zdarzenia doszło w noc sylwestrową z 1996 na 1997 rok w Miłoszycach (województwo dolnośląskie). 15-letnia Małgosia K. spędziła ją w dyskotece Alcatraz. Nic nie zapowiadało wówczas tragedii... Na miejscu miała przebywać przynajmniej z jedną doskonale znaną sobie osobą. Niestety, w pewnym momencie zniknęła z imprezy w towarzystwie obcych mężczyzn. 

Została brutalnie zgwałcona. Konającą, okaleczoną dziewczynę pozostawiono na mrozie za jedną ze stodół. Wykrwawiła się na śmierć. Tomasz Komenda nigdy nie był w Miłoszycach. Mimo tego padł na niego cień podejrzenia, głównie przez sugestie sąsiadki swojej babci. Twierdziła, że rozpoznała w nim sprawcę zbrodni po opublikowaniu portretu pamięciowego w telewizyjnym magazynie kryminalnym. 

Jak wykazało śledztwo po latach, w sprawie miłoszyckiej dowody przeciwko mężczyźnie zostały sfabrykowane. 

„Niesłusznie oskarżony wrocławianin wyszedł na wolność w marcu 2018 roku, a do aresztu trafili nowo wytypowani sprawcy. 25 września tego roku wrocławski sąd skazał Ireneusza M. (45 l.) i Norberta B. (42 l.) na 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Obaj nie przyznają się do winy”, przypomina Fakt24.pl.  

Wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy zapadnie 8. lutego 2021 roku:

Tomasz Komenda
Fot. FORUM

Tomasz Komenda w tym roku został po raz pierwszy ojcem. Na świat przyszedł jego syn. Mężczyzna jest zaręczony z Anną Walter:

Tomasz Komenda, Anna Walter
Fot. Jakub Kaminski/Dzien Dobry TVN/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.