Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA
POŻEGNANIE

Śmiertelny wypadek na trasie Tour de Pologne. Nie żyje 22-letni kolarz

Zginął od zderzenia z betonowym przepustem

Rafał Kowalski 6 sierpnia 2019 07:49
Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA

Kolejne edycja Tour de Pologne miała być czasem radości i świętem sportowej rywalizacji. Trudno jednak mówić o zwycięzcach trzeciego etapu wyścigu, jeśli podczas niego doszło do niewyobrażalnej tragedii. Jeden z faworytów do zwycięzca, Bjorg Lambrecht z Belgii, zjechał nagle z trasy i uderzył w betonowy przepust znajdujący się przy jednej z prywatnych posesji. Do zdarzenia doszło około 100 kilometrów przed metą, we wsi Bełk w województwie śląskim. 22-latka nie udało się uratować.

Tragiczna śmierć Bjorga Lambrechta – co się stało?

Do tej pory nie wiadomo, jak doszło do wypadku. Sprawdzane są hipotezy o przyczynie związanej ze śliską nawierzchnią po deszczu, o przepychankach kolaży czy błędzie sportowca. Na ten moment oceniono jedynie, że odcinek drogi, z której nagle zjechał Belg, był dość szeroki i prosty.

Zaraz po zdarzeniu, na miejscu pojawiły się służby ratownicze. Lekarzom udało się przywrócić na chwilę sportowcowi funkcje życiowe. Nie nadawał się on jednak, by przetransportować go do kliniki helikopterem, dlatego do szpitala w Zabrzu zabrała go karetka pogotowia. Chwilę później, 22-latek trafił na stół operacyjny. Tam niestety zmarł.

Jak dokładnie wyglądała reanimacja i obrażenia ciała? „Informacje są sprzeczne, że ktoś go popchnął, uderzył kierownicą, ale z dużym impetem zderzył się z betonowym przepustem. Nie tyle głową, co całym tułowiem. Poważne obrażenia spowodowały zatrzymanie akcji serca i oddechu. […]Mimo, że mamy urządzenie Lucas do bezpośredniego masażu serca, nie reagował. Musieliśmy mu otworzyć klatkę piersiową, by bezpośrednio masować serce. Nie nadawał się do transportu śmigłowcem, więc przewieziono go naszym ambulansem do szpitala w Rybniku, gdzie trafił od razu na blok operacyjny. W trakcie operacji zmarł”, powiedział oficjalny lekarz zawodów, dr Ryszard Wiśniewski podczas konferencji w Zabrzu.

Podał też oficjalną przyczynę śmierci. „Powodem śmierci były ciężkie obrażenia ciała. Klatki piersiowej, jamy brzusznej, z krwawieniami ze śledziony i wątroby. Nie udało się go uratować. Jest mi przykro, bo z Tourem jeżdżę od lat i nigdy coś takiego się nie wydarzyło”, usłyszeli dziennikarze z ust doktora. Ten dodał jeszcze, że Belg nie miał szans przeżyć.

Policja będzie badać okoliczności śmierci kolarza. Organizatorzy Tour de Pologne podjęli decyzję o zneutralizowaniu czwartego etapu wyścigu. Trasa będzie krótsza, a zawodnicy nie będą się ścigać. 

Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. East News

Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…