Agnieszka Holland, VIVA!
O tym jest głośno

„Wynocha z Rosji!”. Chwile grozy na pokazie filmu Agnieszki Holland w Moskwie

Na scenę wtargnęli zamaskowani napastnicy...

Marta Nawacka 15 października 2021 11:30
Agnieszka Holland, VIVA!

W ostatni czwartek, podczas pokazu filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones” w Moskwie, uczestnicy mogli najeść się strachu. Na scenę wtargnęło około 30 zamaskowanych osób, które wykrzykiwały nacjonalistyczne hasła, nawołując także: „wynocha z Rosji”. Interweniowała policja.

„Obywatel Jones” Agnieszki Holland

Film „Obywatel Jones” Agnieszki Holland to opowieść o brytyjskim reporterze, który w 1933 roku opisał Wielki Głód na Ukrainie. Pokaz tej produkcji odbywał się w ostatni czwartek wieczorem w sali Stowarzyszenia Memoriał. Widzowie mogli jednak przeżyć prawdziwe chwile grozy, kiedy zupełnie niespodziewanie na salę wtargnęło około 30 zamaskowanych napastników, którzy zaczęli wykrzykiwać pod ich adresem nacjonalistyczne hasła...

Czytaj też: Film Agnieszki Holland na shortliście do Oscarów 2021. Kto jeszcze znalazł się wśród wyróżnionych?

Zamaskowani napastnicy na pokazie filmu Agnieszki Holland

Grupa intruzów w maskach pojawiła się piętnaście minut przed rozpoczęciem pokazu. Krzyczeli do widzów, by położyli się na podłodze. Wdarli na scenę i kontynuowali wyzwiska, kierując swoją złość głównie w kierunku osób starszych: „swołocze!”, „faszyści!”, „nie ma miejsca dla zagranicznych agentów!”, „wynocha z Rosji!”.

Przedstawicielka Memoriału, Irina Ostrowska w rozmowie z PAP przyznała, że napastnicy to młodzi ludzie, których nazywa się „tiuszkami”, co oznacza chuliganów do wynajęcia. Według rosyjskich władz Memoriał był organizacją pozarządową pełniącą funkcje zagranicznego agenta. Zamaskowana grupa próbowała uciec z miejsca zdarzenia, trzy osoby zostały zatrzymane przez policję. „W pewnym momencie, zdaje się, zrozumieli, że wezwaliśmy policję i również grupą pobiegli do wyjścia. Jednak schwytaliśmy trzech, po prostu stanęliśmy w drzwiach i nie przepuściliśmy ich, a mimo wszystko unikali oni rękoczynów”, opowiadała Irina Ostrowska i dodała: „jest to absolutnie film antywojenny”.

Napastników zabrano na komisariat, a obecni podczas wydarzenia widzowie złożyli zeznania. Wiadomo, że film mia odpowiednie zezwolenia i wyświetlany był zgodnie z przepisami.  

Zobacz także: Agnieszka Holland została prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej!

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.