Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Nie żyje wybitny skoczek narciarski Matti Nykänen. Miał 55 lat...

W ostatnich latach nie stronił od skandali...

Gabriela Czernecka 4 lutego 2019 09:47
Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News

Matti Nykänen nie żyje. Legendarny fiński skoczek narciarski miał zaledwie 55 lat. O śmierci sportowca poinformowały dzisiejszego poranka fińskie media. Nazywany był legendą sportu. Był pięciokrotnym mistrzem świata, zdobył również cztery medale igrzysk olimpijskich. Co było przyczyną śmierci? 

Matti Nykänen nie żyje. Miał 55 lat

Dzisiejszego poranka fińskie media poinformowały o śmierci Mattiego Nykänena. Legendarny skoczek narciarski miał 55 lat. Urodził się w 1963 roku. Swoją karierę rozpoczął mając osiemnaście lat i szybko zapisał się na kartach historii. Już rok później zdobył Kryształową Kulę jako najlepszy zawodnik całego sezonu Pucharu Świata. Co ciekawe, udało mu się to jeszcze trzykrotnie. To udało się po latach tylko Adamowi Małyszowi. 

Matti Nykänen dwukrotnie triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Był także trzynastokrotnym mistrzem Finlandii. Pięciokrotnie ustanawiał lub wyrównywał rekord świata w długości skoku narciarskiego. Choć zdobywał masę tytułów i medali, nie darzono go zbytnią sympatią. Dla współzawodników często był arogancki. Karierę zakończył, mając zaledwie 27 lat. Przyczyniła się do tego narośl na kręgosłupie. Mimo to Matti pozostawał w świetle reflektorów.

Próbował swoich sił jako wokalista. Jego pierwsza płyta zyskała nawet status złotej! Miał także swój program w telewizji. Został celebrytą, który nie stronił od skandali. Nadużywał alkoholu i miał problemy z agresją. Wielokrotnie lądował w więzieniu, choćby za atak z nożem na czwartą żonę czy próbę uduszenia jednej z partnerek paskiem od szlafroka. Napisał nawet autobiografię pod znamiennym tytułem: Pozdrowienia z piekła. 

W ostatnich latach było o nim ciszej. Jak podały fińskie media, Matti Nykänen zmarł z niedzieli na poniedziałek. Jak dotąd przyczyny śmierci skoczka nie są znane.  

Matti Nykanen, 1982 rok
Fot. Hans Paul/Lehtikuva Oy/East News

Matti Nykänen żoną
Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?