koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Wrocław: lekarze z powodzeniem stosują nowatorską terapię walki z COVID-19

Na czym polega?

Rafał Kowalski 24 marca 2020 16:59
koronawirus
Fot. Adobe Stock

Lekarze robią, co mogą, by jak najwięcej osób wyleczyć z COVID-19. Niestety nie ma jednego leku, ani szczepionki, które w 100% chroniłyby przed koronawirusem. Medycy opracowują jednak swoje sposoby, którymi leczeni są pacjenci. Na przykład we Wrocławiu chorym pomaga ogromna mieszanina leków, na co dzień stosowanych na inne dolegliwości…

Lekarze z Wrocławia o nowej terapii na COVID-19

W rozmowie z dziennikarzami ordynator oddziału chorób zakaźnych jednego z wrocławskich szpitali wyjawił lekarzom, co podaje pacjentom, którzy są zakażeni koronawirusem. „Terapia, której używamy, to 33 leki mieszane w różnych sytuacjach. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że działa: nikt z pacjentów, którzy je dostają, nie umarł ani nie wykazuje pogorszenia.(...)To droga terapia, nie wiem czy jest idealna, ale jest jakaś. Nawet gorsza decyzja jest lepsza niż nie podawanie niczego i czekanie "jak to będzie", powiedział profesor Krzysztof Simon pracujący przy ul. Koszarowej.

Jak medycy doszli do wniosku, że podanie właśnie tych a nie innych leków przyniesie dobre rezultaty? „Opieramy się na doświadczeniach chińskich, zdania są podzielone - od entuzjazmu do zupełnej negacji. Nie są to leki ściśle powstrzymujące wirusa, ale wbijające się w metabolizm wirusa w pewnym fragmentach”, dodał profesor.

Koronawirus: prace Polaków nad lekiem i szybkim testem 

Co ciekawe, zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej ustalił właśnie, który enzym odpowiada za przenoszenie koronawirusa. Znalezienie sposobu na zniszczenie go może pomóc w walce z COVID-19. „To trop, który pomoże opracować szybkie testy i który stoi na czele badań”, powiedział mediom profesor Marcin Drąg pracujący nad rozwiązaniem zagadki.

Wykryty enzym nie występuje w organizmie ludzkim, dlatego przy odkryciu leku na koronawirusa nie będzie on niszczył niczego w naszym ciele. Trwające prace mają za zadanie stworzyć nie tylko lek, ale i test na COVID-19. „Taki test nie wymagałby podawania żadnych środków ani kłucia, wystarczyłby wymaz ze śliny”, wyjaśnił profesor Drąg i dodał, że wynik byłby znany nawet już w pół godziny.

Czekamy na nowe informacje dotyczące trwających badań. 

Koronawirus
Fot. AdobeStock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.