Jurek Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Finał WOŚP
Fot. łukasz widziszowski/wośp
O TYM JEST GŁOŚNO

Tyle w tym roku zebrał WOŚP. Jurek Owsiak podał dokładną kwotę

Jest naprawdę imponująca! Padł kolejny rekord?

Konrad Szczęsny 8 marca 2020 12:16
Jurek Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Finał WOŚP
Fot. łukasz widziszowski/wośp

W trakcie 28. finału WOŚP zebrano imponującą sumę 186 mln 133 tys. 610 zł 66 groszy. Informację podał 8 marca 2020 roku Jerzy Owsiak. Tym samym wiadomo już, że padł kolejny rekord! Na ten świetny wynik złożyło się m.in. 115 362 894 złotych, które zebrano jedynie w ciągu jednego dnia, 12 stycznia 2020 roku, podczas oficjalnych wydarzeń, towarzyszących finałowi.

WOŚP 2020: tyle zebrano w trakcie finału

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która z uwagi na zagrożenie koronawirusem zorganizowana została nie w Szczecinie a w siedzibie Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Warszawie założyciel i prezes Jerzy Owsiak podał konkretne sumy, które złożyły się na imponujący wynik 28. finału WOŚP. I tak 12 stycznia 2020 roku, w ciągu zaledwie jednego dnia, udało się zebrać ponad 115 milionów złotych. Reszta to wpływy ze specjalnych aukcji charytatywnych (trwały już po zakończeniu finału) oraz wszelkich innych wydarzeń towarzyszących.

„Tego nie da się wymazać! To ogromna suma, którą przeznaczymy na zakup sprzętu. Już trwają rozmowy ze specjalistami”, potwierdził 8 marca Jerzy Owsiak.

28. finał WOŚP: statystyki

Na potrzeby 28. finału WOŚP utworzono 1760 sztabów, w których zarejestrowano 120 tysięcy wolontariuszy, którzy rozdali aż... 35 milionów charakterystycznych naklejek w kształcie serca z napisem „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. 

Pieniądze zbierano do 200 tysięcy tekturowych puszek, zaś kwesty udało się zorganizować w wielu państwach na świecie, w tym w Tajlandii, Tanzanii, Kanadzie, Indonezji, Chorwacji, Austrii, Australii, Irlandii, Niemczech, Holandii czy Belgii.

Niezwykle wzruszający finał odbył się w Gdańsku. Poświęcono go przede wszystkim pamięci zamordowanego rok wcześniej Pawła Adamowicza. Pieniądze do puszki zbierała jego żona, Magdalena. Z kolei wiadomo, że pieniądze zebrane w Australii zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom pożarów, które trawiły ten kraj od października.

Hasłem tegorocznego finału WOŚP było: „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

Zebrana suma zostanie przeznaczona na zakup sprzętu medycznego, ratującego życie i zdrowie najmłodszych i przeprowadzanie skomplikowanych operacji w zakresie chirurgii dziecięcej, kardiochirurgii i neurochirurgii.  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.