Andrzej Strejlau
Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI!

„Kazali oddać złoto. Chcieli spalić dom”, trener Andrzej Strejlau o wojennym dzieciństwie.

Ta historia jest wstrząsająca!

23 grudnia 2018 16:03
Andrzej Strejlau
Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER

Wszyscy znają jego głos. Od lat komentuje sportowe wydarzenia. Wszyscy wiedzą, że trenował kadrę narodową polskich piłkarzy. Ale jego tragiczne dzieciństwo znają nieliczni. Trener Andrzej Strejlau w biografii On, Strejlau opowiedział swoje życie. Także wojenne, tragiczne dzieciństwo.

Andrzej Strejlau wspomina wojenne dzieciństwo

Urodził się w Warszawie w czasie w czasie II wojny światowej, w lutym 1940 roku. Pół roku później jego matka, Zofia, została złapana w ulicznej łapance i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Udało jej się przeżyć. Gdy wróciła do domu po wyzwoleniu Warszawy, mały Andrzej Strejlau bawił się akurat na podwórku. Nie poznał mamy! Nic dziwnego, praktycznie jej nie znał. Matka była w szoku. Ale szczęśliwa, że syn żyje!

Niestety, szybko przestała się cieszyć, gdy okazało się, że mały Andrzejek... ma macochę! Tak, jego ojciec, Michał Strejlau, bokser i trener bokserów, znalazł sobie, pod nieobecność żony, kochankę i opiekunkę dla małego dziecka. „Rodzice wybaczyli sobie”, powiedział Andrzej Strejlau w wywiadzie Sam na sam z Pawłem Wilkowiczem , „Ale później było gorzej, żyli razem, ale osobno”. 

Andrzej Strejlau
Fot. PAP/Leszek Szymański
Andrzej Strejlau
Fot. Łukasz Piecyk/REPORTER

 

 

Niemcy z napalmem

Najtragiczniejszych chwile w życiu zaznał Andrzej Strejlau, gdy miał cztery lata. W czasie warszawskiego Powstania na ulicy, gdzie mieszkał z ojcem, pojawili się niemieccy żołnierze z napalmem. Mieli rozkaz spalenia wszystkich domów. Ale wcześniej chcieli się wzbogacić. Powybijali okna, kazali mieszkańcom zejść do piwnicy. Zażądali wydania kosztowności, srebra, złota, biżuterię. Jeden z żołnierzy wziął małego Andrzeja na ręce. Ten moment polski trener pamięta do dzisiaj. Resztę zna z opowiadań. Na szęście do spalenia nie doszło, rodzina trenera przeżyła.

„Ojciec zmarł w 1953 roku”, wspomina Andrzej Strejlau. „Po operacji żołądka zwlekł się z łóżka w szpitalu, żeby się napić wody. Szwy puściły, nie przeżył. Zawsze jak przejeżdżam koło praskiego szpitala, przypomina mi się ta historia”.

Całe życie znanego trenera w jego autobiografii „On, Strejlau”.

 

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.