Daniel Olbrychski, VIVA! luty 2015, Daniel Olbrychski, VIVA! 5/2015
Fot. Bartek Wieczorek
WSPOMNIENIE

Daniel Olbrychski w poruszających słowach wspomina przyjaciela, Wojciecha Pszoniaka

,,Ale jak odchodzi osoba, z którą się przyjaźniło pół wieku, to jakby kawałek siebie samego ubywa"

Olga Figaszewska 20 października 2020 11:51
Daniel Olbrychski, VIVA! luty 2015, Daniel Olbrychski, VIVA! 5/2015
Fot. Bartek Wieczorek

W poniedziałek dotarła do nas bardzo smutna informacja. Wojciech Pszoniak,  wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową. Artysta miał 78 lat. Trudno pogodzić się z jego odejściem. Przyjaciele i znajomi wspominają go w poruszających słowach. Daniel Olbrychski w rozmowie z Wirtualną Polską opowiedział o ich niezwykłej przyjaźni.

Przyjaźń Wojciecha Pszoniaka i Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak przyjaźnili się od lat. Po raz pierwszy spotkali się na próbie do „Biesów” Dostojewskiego w Teatrze Starym w Krakowie. Był 1971 rok. „ Był wtedy kwintesencją radości życia. Widziałem, że on tę radość życia potrafi wyrazić całym sobą, całym ciałem”, wspominał aktor w rozmowie z Sebastianem Łupakiem dla WP.pl.

Daniel Olbrychski wymyślił specjalnie pod Wojciecha Pszoniaka jedną ze scen w „Ziemi obiecanej”. Wielokrotnie pracowali razem. Razem tworzyli historię polskiego kina. Po roli w „Ziemi obiecanej” razem zostali zaangażowani przez francuskiego reżysera do paryskiego teatru.

Ostatni raz Wojciech Pszoniak i Daniel Olbrychski widzieli się na marszu zwolenników demokracji. Informacja o odejściu przyjaciela była dla niego ciosem. Aktor był w stałym kontakcie z żoną Wojciecha Pszoniaka.

„Byłem w kontakcie z Basią, żoną Wojtka, od tygodni i wiedziałem, co się dzieje. Ale jak odchodzi osoba, z którą się przyjaźniło pół wieku, to jakby kawałek siebie samego ubywa. Kawałek mnie też odszedł. Swoje myśli kieruję ku jego partnerce życiowej. Oni z Basią stanowili jedność”, mówił Daniel Olbrychski w WP.pl. 

Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Wojciech Pszoniak nie żyje
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.