Schronisko w Radysach, psy, pies
Fot. Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt
O TYM JEST GŁOŚNO

Właściciel schroniska w Radysach aresztowany! Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

„Trudno opisać słowami to, co tam się działo”

Gabriela Czernecka 22 czerwca 2020 12:08
Schronisko w Radysach, psy, pies
Fot. Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt

Choć od lat schronisko w Radysach na Mazurach nie miało dobrych opinii, dopiero teraz na jaw wyszło, w jak fatalnym stanie przetrzymywane są zwierzęta. Setki zaniedbanych, skrajnie niedożywionych i okaleczonych psów, zwłoki w klatkach oraz jeden pies z odgryzionym fragmentem szczęki... W rozmiar ich cierpienia wprost trudno uwierzyć. Do placówki 17 czerwca wkroczyła prokuratura oraz wolontariusze, a to, co zobaczyli mocno nimi wstrząsnęło. Łącznie odebrano z tego miejsca 200 zwierząt z kilku tysięcy (nawet około trzech!), które przebywały w tym miejscu. Dziś okazuje się, że Sąd Rejonowy w Olsztynie zadecydował o umieszczeniu Zygmunta D. w areszcie na trzy miesiące, ze względu na obawy przed możliwością mataczenia w sprawie.

Schronisko w Radysach: Właściciel aresztowany

Choć śledztwo wciąż jest na początkowym etapie, to zebrany dotychczas materiał dowodowy w tej sprawie według sądu wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że właściciel schroniska dla zwierząt w Radysach Zygmunt D. dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów. Sąd wziął pod uwagę, że podejrzany może uciec przed wymiarem sprawiedliwości lub będzie próbował wpłynąć na zeznania świadków, dokonano więc jego aresztowania. „Strategia jest prosta: przyjąć psa, zainkasować za niego zapłatę, po czym możliwie szybko go zutylizować, by zrobić miejsce dla kolejnych”, skomentowała Katarzyna Śliwa-Łobacz z Fundacji Mondo CANE, jednej z sześciu, które brały udział w interwencji.

„To „psi obóz koncentracyjny”, gdzie zwierzęta trzymane były w bardzo złych warunkach bytowania. Uratowaliśmy 71 z nich, pozostałe odebrane zostaną wkrótce. Trwa obecnie ich ewidencja, przygotowywanie fotografii, by przygotować je do adopcji. Policjanci przedstawicieli właścicielowi schroniska zarzuty znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, w nieokreślonym czasie do 17 czerwca 2020 roku. Drugi zarzut dotyczy posiadania ponad 200 sztuk amunicji. Za nielegalne jej posiadanie grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Badana jest też sprawa niewywiązywania się urzędników z obowiązku rzetelnego nadzoru nad schroniskiem. Śledczy złożyli do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie właściciela schroniska. Dziś Sąd Rejonowy w Olsztynie o godz. 14.40 tymczasowo aresztował mężczyznę na okres 3 miesięcy. Schronisko w Radysach to jedno z największych z największych w Polsce schronisk. Zwierzęta miały tu znaleźć opiekę. Znalazły tu ból, cierpienie i śmierć. To, co zastaliśmy na miejscu wszystkimi wstrząsnęło. Jutro przekażemy Państwu nowe informacje o schronisku i pokażemy psiaki jakie są na leczeniu w klinikach”, czytamy na stronie na Facebooku Schronisko dla Zwierząt.

„Trudno opisać słowami to, co tam się działo. Niestety nie możemy tych informacji publikować, ponieważ są one jeszcze objęte tajemnicą postępowania przygotowawczego, natomiast wystarczająco przekonały sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, żeby taki areszt wobec mężczyzny zastosować”, doprecyzowuje Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt na opublikowanym w serwisie YouTube nagraniu.

Wygląda na to, że osoby odpowiedzialne za urządzenie zwierzętom istnego piekła na ziemi już niedługo spotka sprawiedliwość. Przypominamy, że stowarzyszenie zachęca do dołączenia do internetowej zbiórki na rzecz pomocy zwierzętom w Radysach, klikając TUTAJ. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.