EN_01455017_3923, Książę Andrzej
Fot. Allstar Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzina królewska odwraca się od księcia Andrzeja? Syn Elżbiety II został wyproszony z oficjalnego spotkania

„To dowód, że wypadł z łask”

Olga Figaszewska 12 października 2021 13:45
EN_01455017_3923, Książę Andrzej
Fot. Allstar Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Nazywany jest czarną owcą brytyjskiej rodziny królewskiej. I jak podkreśla zachodnia prasa, przez lata sumiennie pracował na ten tytuł. Media zawsze poświęcały sporo uwagi szaleństwom księcia Andrzeja. na łamach pracy pojawiały się kolejne doniesienia na temat jego życia. Syn Elżbiety II kilka lat temu znalazł się w centrum seksskandalu. W ostatnim czasie usunął się w cień. Teraz znów zrobiło się o nim głośno. Książę Andrzej został wyproszony z oficjalnego spotkania. Co takiego się wydarzyło?

Książę Andrzej w centrum skandalu

Od czasu głośnego skandalu książę Andrzej za namową Elżbiety II miał usunąć się w cień, nie uczestniczył w oficjalnych wydarzeniach. Za synem królowej ciągnie się sprawa z 2015 roku. To wtedy Virginia Giuffre pozwała jego znajomego, Jeffreya Epsteina o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt. Miała wówczas 16 lat. Dopiero niedawno postanowiła przerwać milczenie.

„Byłam wypożyczana politykom i naukowcom oraz... rodzinie królewskiej i ludziom, którym po prostu, nigdy byście nie pomyśleli. Nie wiedziałam, co by się stało, gdybym powiedziała „nie”. Nie wiedziałam, co by się stało, gdybym na nich doniosła. Ta 16-letnia dziewczyna po prostu na to pozwoliła”, zwierzyła się w jednym z wywiadów.

Z doniesień wynika, że książę Andrzej miał być wspólnikiem multimilionera. W mediach zaczęły pojawiać się dowody — zdjęcia, które miały poświadczyć słowa kobiety. Amerykanka w sierpniu oskarżyła syna Elżbiety II o wykorzystywanie seksualne i walczy o odszkodowanie za „naruszenie nietykalności cielesnej”, a także „celowe wywołanie rozstroju emocjonalnego”.

„Dwadzieścia lat temu bogactwo, władza, pozycja i koneksje księcia Andrzeja umożliwiły mu wykorzystywanie przestraszonego i bezbronnego dziecka, którego nikt nie mógł ochronić. Dawno powinien być pociągnięty do odpowiedzialności”, napisano w dokumentach sądowych.

Zobacz też: Książę Andrzej pozwany za wykorzystywanie seksualne siedemnastolatki. Co na to syn królowej?

Książę Andrzej, 2021
Fot. CHRIS JACKSON/AFP/East News

Książę Andrzej został wyproszony ze spotkania
 

Sam fakt, że nazwisko księcia zostało powiązane z aferą jest kompromitacją dla rodziny królewskiej. Dlatego królowa zdecydowała, że syn na pewien czas przestanie reprezentować ją jako głowę państwa. Media donosiły, że książę Andrzej ukrywa się w swojej rezydencji i nie zamierzał też komentować głośnego oskarżenia.

Chociaż od pewnego czasu nie pojawiał się publicznie, to w ostatnim czasie pojawił się na jednym ze spotkań  brytyjskiej armii. Wciąż pozostawał pułkownikiem Grenadierów Gwardii. Na uroczystości w Clarence House został poproszony o rezygnację z tytułu. Nie spodziewał się, że może dojść do takiej sytuacji.

„Wyproszenie księcia Andrzeja z oficjalnego spotkania to dowód, że wypadł z łask”, podawało źródło The Sun. Ustalono, że książę nie może dalej narażać brytyjskiej rodziny królewskiej i jej członkowie chcą odsunąć go od większości obowiązków, by nie denerwować opinii publicznej. Windsorowie skupiają się na tym, by burzliwa przeszłość Andrzeja i afera z seksskandalem nie zniszczyły „Firmy”.  

Jak dalej potoczą się jego losy? Co postanowi królowa? 

Zobacz: Małżeństwo królewskich skandalistów. Oto nieznana historia księcia Andrzeja i księżnej Sarah

Książę Andrzej, Syn Elżbiety II
Fot. JOHN THYS/AFP/East News

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.