Mateusz Morawiecki, premier
Fot. Jakub Kaminski/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Wiadomo, co z trzecim etapem odmrożenia gospodarki. Premier podał konkretne daty!

Salony fryzjerskie i restauracje zostaną otwarte. Co ze szkołami?

Rafał Kowalski 13 maja 2020 12:55
Mateusz Morawiecki, premier
Fot. Jakub Kaminski/East News

Polski rząd zadecydował o trzecim etapie odmrożenia gospodarki. Pierwszy etap wdrożono w życie 20 kwietnia, drugi na początku maja. Dziś podczas kolejnej konferencji poznaliśmy zasady dotyczące 3. etapu odmrożenia gospodarki. Co z lokalami gastronomicznymi, salonami piękności i szkołami? Znamy szczegóły i konkretne daty.

Koronawirus w Polsce – daty otwarcia salonów fryzjerskich, kosmetycznych, restauracji i szkół

W środę 13 maja premier Mateusz Morawiecki zwołał specjalną konferencję. "Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością", mówił na początku.

Przekazał też informacje o kolejnych zniesionych obostrzeniach. Co czeka nas od poniedziałku? Jedna zmiana - dotycząca mszy - dotyczy już najbliższej niedzieli...

 • Od poniedziałku 18 maja będą funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne tego typu. Zachowany będzie jednak pewien rygor – np. umawianie telefoniczne lub internetowe na takie godziny, by klienci nie przebywali obok siebie jednocześnie; używanie ręczników jednorazowych, zasłanianie ust i nosa, ale tylko gdy zabieg na to pozwala
 • Od 18 maja wznowiona zostanie też działalność restauracji barów i kawiarni przy zachowaniu pewnych zasad – 1 osoba na 4 metry kwadratowe lokalu, 2 metry między gośćmi, sugerowanie spożywania posiłku w ogródkach, dezynfekcja stolików po każdym kliencie, noszenie przez obsługę masek i rękawiczek
 • W komunikacji miejskiej obowiązywać będą następujące zasady
 • Od niedzieli 17 maja w kościołach może przebywać aż 1 osoba na metr kwadratowy świątyni
 • Od poniedziałku wznowione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych.
 • Zostaną powiększone liczby osób, które jednocześnie będą mogły trenować na otwartych obiektach. Np. na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich ćwiczyć będzie mogło 22 zawodników pod opieką 2 trenerów. Z kolei na skoczniach, torach, orlikach, małych boiskach itd - 14 osób + 2 opiekunów
 • Sport będzie też można uprawiać w halach - limity osób w zależności od wymiarów obiektu. 

-12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

-16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

-24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),0

-32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Obowiązuje tez zakaz korzystania z szatni i i węzłów sanitarnych (z wyłączeniem WC)

 • Umożliwienie ćwiczeń dla studentów akademii artystycznych, np. muzycznych. Ich próby będą mogły się odbywać przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych.
 • Zmiany od 18 maja czekają też polską kulturę. Możliwa będzie od poniedziałku: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Następne poluzowanie dotychczasowych restrykcji zaplanowano na 25 maja 2020 roku i 1 czerwca 2020 roku.

 • Od 25 maja zaś w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będą to lekcje, ale możliwość zostanie pociech pod opieką pedagogów.
 • Od 25 maja uczniowie szkół licealnych i techników będą mogli odbywać z nauczycielami konsultacje dydaktyczne
 • Od 1 czerwca wszyscy uczniowie – także szkół podstawowych - również będą mogli skorzystać z takich konsultacji.

Decyzja o posłaniu dziecka do szkół – pod opiekę nauczycieli lub na konsultacje – zależy od rodziców.

Więcej o nowych zasadach działania szkół przeczytasz w naszym drugim artykule - TUTAJ.

Zasady 1. i 2. Etapy odmrożenia polskiej gospodarki

Przypomnijmy, że od 20 kwietnia – zgodnie z zasadami 1 etapu odmrożenia gospodarki - złagodzone zostały zasady obowiązujące handel. W sklepach do 100 mkw jest możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 mkw – jedna osoba na 15 mkw. Pracownicy sklepów są poddawani kontroli temperatury. Podobna zasada obowiązuje w kościołach, a także w trakcie pogrzebów. Ponadto zwiększona została możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych - zniesione były restrykcje dotyczące obecności w lasach oraz parkach. Place zabaw jednak pozostają zamknięte.

Z kolei na początku maja wprowadzono zasady drugiego etapu odmrożenia gospodarki. 6 maja nastąpiło otwarcie żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym – jeśli dany samorząd wyraził na to zgodę . Od 4 maja są też otwarte  hotele i obiekty z miejscami noclegowymi. Ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych, przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny). Od 4 maja zostały otwarte centra handlowe - 1 osoba na 15m2 powierzchni sklepowej z wyłączeniem korytarzy. Wciąż pozostają jednak wyłączone przestrzenie rekreacyjna i food court. Otwarto też biblioteki, galerie sztuki i muzea. 

czy-ceny-u-fryzjera-pojda-w-gore?
Fot. adobe.stock.com

Oto sprawdzone miejsca
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.