Watykan nocą
Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Watykan wydał oficjalny dokument dotyczący ideologii gender oraz zmiany płci

„Mężczyzną i kobietą ich stworzył”

Weronika Kostyra 11 czerwca 2019 16:51
Watykan nocą
Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Watykan wydał oficjalny dokument, który określa jego stanowisko wobec ideologii gender. Dokument „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” ma 30 stron i został przygotowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Jest on przeciwny ideologii gender, ale zachęca do dialogu w ramach studiów gender. Prefekt kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi podczas prezentacji  dokumentu powiedział, że jest on odpowiedzią na zagrożenie narzucania ideologii gender w szkolnictwie.

Watykan zajął stanowisko w sprawie gender

Kardynał Giuseppe Versaldi stwierdził, że zajęcie stanowiska było konieczne, ponieważ ideologia gender podważa wartości chrześcijańskie i przedstawia je jako przestarzałe. Zdaniem Kościoła ideologia gender przekonuje, że tożsamość płciowa to kwestia wyboru jednostki. Kościół nie zgadza się na pozostawienie tej decyzji emocjom. Versaldi przypomniał, że ciało i płeć odgrywają istotną rolę w procesie kształtowania się integralnej tożsamości człowieka. Człowiek nie powinien w tę kwestię ingerować. Kwestia ta odnosi się w dużej mierze do zmiany płci na życzenie.

Dokument nie kwestionuje jednak potrzeby studiów Genderowych, które badają równość płci oraz role kobiecości i męskości. Kwestię edukacji seksualnej w szkołach zaleca pozostawić wolność rodzinom. „W sprawie gender musimy znaleźć drogi dialogu, bez popadania w slogany i ekstremizmy. Ale musimy to zrobić, zaczynając od naszej tożsamości i potrafiąc przetłumaczyć na racjonalne argumenty także światło pochodzące od wiary, bo zamieszanie jest duże i istnieje ryzyko narzucenia jako naukowego jedynego poglądu. Szanujemy wszystkich, ale prosimy, byśmy byli szanowani”, powiedział prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi w rozmowie z portalem Vatican News. 

Watykan
Fot. Pixabay

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!