Watykan nocą
Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Watykan wydał oficjalny dokument dotyczący ideologii gender oraz zmiany płci

„Mężczyzną i kobietą ich stworzył”

Weronika Kostyra 11 czerwca 2019 16:51
Watykan nocą
Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Watykan wydał oficjalny dokument, który określa jego stanowisko wobec ideologii gender. Dokument „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” ma 30 stron i został przygotowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Jest on przeciwny ideologii gender, ale zachęca do dialogu w ramach studiów gender. Prefekt kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi podczas prezentacji  dokumentu powiedział, że jest on odpowiedzią na zagrożenie narzucania ideologii gender w szkolnictwie.

Watykan zajął stanowisko w sprawie gender

Kardynał Giuseppe Versaldi stwierdził, że zajęcie stanowiska było konieczne, ponieważ ideologia gender podważa wartości chrześcijańskie i przedstawia je jako przestarzałe. Zdaniem Kościoła ideologia gender przekonuje, że tożsamość płciowa to kwestia wyboru jednostki. Kościół nie zgadza się na pozostawienie tej decyzji emocjom. Versaldi przypomniał, że ciało i płeć odgrywają istotną rolę w procesie kształtowania się integralnej tożsamości człowieka. Człowiek nie powinien w tę kwestię ingerować. Kwestia ta odnosi się w dużej mierze do zmiany płci na życzenie.

Dokument nie kwestionuje jednak potrzeby studiów Genderowych, które badają równość płci oraz role kobiecości i męskości. Kwestię edukacji seksualnej w szkołach zaleca pozostawić wolność rodzinom. „W sprawie gender musimy znaleźć drogi dialogu, bez popadania w slogany i ekstremizmy. Ale musimy to zrobić, zaczynając od naszej tożsamości i potrafiąc przetłumaczyć na racjonalne argumenty także światło pochodzące od wiary, bo zamieszanie jest duże i istnieje ryzyko narzucenia jako naukowego jedynego poglądu. Szanujemy wszystkich, ale prosimy, byśmy byli szanowani”, powiedział prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi w rozmowie z portalem Vatican News. 

Watykan
Fot. Pixabay

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.