Zobacz zdjęcia z piątkowych manifestacji. Jak zachowywała się policja?

Rafał Kowalski 29 stycznia 2021 21:16

Cała Polska jedzie na Warszawę – tak miała wyglądać piątkowa akcja protestacyjna według zapowiedzi przedstawicielek Strajku Kobiet. Tysiące ludzi niezgadzających się z wyrokiem TK w sprawie zakazu aborcji wyszło jednak dziś na ulice wielu polskich miast – tych większych, jak i mniejszych. Zobaczcie zdjęcia.

Strajk Kobiet 29.01 – zdjęcia, zachowanie policji

Wielkie emocje towarzyszyły dzisiejszym protestującym w Warszawie po tym, jak wczoraj zatrzymano kilkanaście osób i wywieziono je w celu przeprowadzenia odpowiednich czynności nawet kilkadziesiąt kilometrów za centrum stolicy. Na szczęście według wstępnym informacji z godziny 20:00 nie doszło do tej pory - poza kilkoma przepychankami - do wielu większych starć z funkcjonariuszami. Z kolei kilkadziesiąt minut później wypuszczono jedną z zatrzymanych wczoraj przedstawicielem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – Klementynę Suchanow.

Nastroje zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Tuż po godzinie 21:00 policja otoczyła furgonetkę, która przewodziła pochodowi w stolicy i zatrzymała motywującą tłum do działania Martę Lempart oraz kierowcę pojazdu. „Przy aucie z nagłośnieniem policja zaatakowała gazem Martę Lempart oraz kierowcę. Teraz trzymają auto w kordonie”, podał Strajk Kobiet i dodał, że emocje biorą górę. „Policja szturcha protestujących, a to z łokcia, a to z barka. A nuż komuś puszczą nerwy i będzie okazja”, czytamy na Twitterze. Z kolei w relacji telewizji TVN24 widzimy, że jeden z protestujących jest opatrywany przez służby medyczne.

Funcjonariusze otaczają tłum z wielu stron, często - według relacji uczestników protestu - tak, by nie dało się wyjść z tzw. stworzonego przez policję kotła. Na ten moment - 21:30 - zablokowana jest przez nich ulica Marszałkowska. Mamy nadzieję, że sytuacja szybko się uspokoi.

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, według którego od wczoraj aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z polską konstytucją, maszerują na znak protestu nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale i wielu innych polskich miast. 

1/6
Strajk Kobiet 29.01 Kraków
Copyright @Artur BARBAROWSKI/East News
1/6

Kraków przed godziną 20:00 zaczął wypełniać się przeciwnikami najnowszego opublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego

2/6
Strajk Kobiet 29.01 Kraków
Copyright @Artur BARBAROWSKI/East News
2/6

W stolicy Małopolski pojawiły się tłumy

3/6
Strajk Kobiet 29.01 Warszawa Marta Lempart
Copyright @Leszek Szymański PAP
3/6

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet także i dziś stała na czele warszawskiego marszu

4/6
Strajk Kobiet 29.01 Warszawa
Copyright @Mateusz Grochocki/East News
4/6

To jedna z warszawskich ulic, która tłum zdecydował się spontanicznie iść

5/6
Strajk Kobiet 29.01 Gdańsk
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
5/6

A to już Gdańsk, który został dziś wypełniony plakatami antyrządowymi

6/6
Strajk Kobiet 29.01 Kraków
Copyright @Artur BARBAROWSKI/East News
6/6

Protestujący często decydują się na specjalne przebrania z przekazem - tu uczestniczka Strajku Kobiet w Krakowie

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?