Wojciech Pszoniak
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Walka z depresją, próby samobójcze... Wojciech Pszoniak przeżył wiele trudnych momentów

Większość z nich długo była tajemnicą...

Rafał Kowalski 2 listopada 2020 17:56
Wojciech Pszoniak
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Już jutro o godzinie 12:30 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie pożegnamy wybitnego polskiego aktora Wojciecha Pszoniaka. 78-latek w ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową. I choć to właśnie ona doprowadziła do śmierci artysty, wcześniej dwa razy sam targał się na swoje życie. Jako nastolatek aktor miał też depresję…

Tajemnice Wojciecha Pszoniaka – archiwalne wypowiedzi

Wojciech Pszoniak spędził pierwsze dwa lata życia we Lwowie. Zaraz po wojnie jego rodzina przeprowadziła się jednak do Gliwic. Rodzinne spokojne życie przerwała nagła śmierć ojca artysty, gdy ten miał 13 lat. „Myślę, że miał depresję. Byłem w szkole, kiedy próbował się powiesić – na klamce, na swoim krawacie. Ciśnienie skoczyło, wylew i znowu do szpitala, po trzech dniach umarł” opowiadał Pszoniak przed laty w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

To smutne wydarzenie sprawiło, że nastolatek również zachorował na depresję. Pogłębiająca się przypadłość doprowadziła do dwóch prób samobójczych. „To była jakaś czarna dziura. Miałem 13 lat, w matce nie miałem oparcia, ojciec już nie żył. Nie przyjęli mnie do liceum przez ocenę z zachowania. Przeżyłem depresję, jakiej nigdy potem nie doświadczyłem”, wyjawił przed laty aktor. „Położyłem się na torach na dworcu w Gliwicach, ale pociąg przejechał po torach obok. No to chciałem się powiesić na słupie – spłoszył mnie kolejarz”, dodał.

W tym samym wywiadzie dodał, że podnieść udało mu się dopiero, gdy zadał sobie kilka pytań o sens życia, sens cierpienia i cel, do którego chce dojść. „Gdy odpowie sobie na pewne pytania, to czuje się spokojniejszy, bardziej ustabilizowany. To wszystko jest wpisane w naturę człowieka. Ja odnalazłem siebie, odpowiedziałem sobie na wiele pytań”, podkreślał ulubieniec publiczności w Gazecie Wyborczej.

Dopiero spokój duszy i odzyskana równowaga pozwoliły Wojciechowi Pszoniakowi osiągać pierwsze sukcesy. Niestety, kolejnych nie będziemy już świadkami… Jutrzejsze pożegnanie aktora będzie transmitowane przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych na YouTube. 

Wojciech Pszoniak
Fot. Michal SKORUPSKI/East News


Wojciech Pszoniak nie żyje
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.