leki, koronawirus
Fot. sonyachny / adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Nie tylko leki przeciwbólowe... W to warto wyposażyć domową apteczkę w czasie pandemii

O niektórych rzeczach nie mieliśmy pojęcia!

Rafał Kowalski 6 listopada 2020 14:57
leki, koronawirus
Fot. sonyachny / adobe stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że kupujemy jeszcze więcej leków. W tym przypadku to dobrze, ponieważ warto być przygotowanym na to, że covid-19 pojawi się w naszym domu. W co należy wyposażyć apteczkę, by w czasie ewentualnej kwarantanny nie wychodzić raz po raz do apteki?

Leki na COVID-19 – lista

W ostatnim wydaniu Dzień Dobry TVN program gościł eksperta który wyjaśnił, co warto kupić u farmaceuty i mieć w domu. „Przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pamiętajmy o tym, że wirus zwiększa krzepliwość krwi, w związku z tym stosujemy niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, takie jak w kardiologii”, zaczął wyliczać doktor Paweł Grzesiowski.

Okazuje się też, że dobrze być gotowym na wyciszenie lekami konkretnych objawów koronawirusa. „Jeżeli jest suchy kaszel, to można robić nebulizację - rodzaj inhalacji - z soli fizjologicznej lub brać środki mukolityczne, czyli rozpuszczające śluz”, powiedział na wizji ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19. „Oprócz tego można się wspomóc witaminą D, witaminą C czy probiotykiem. Natomiast te leki niespecyficznie wspomagają nasz układ odporności”, dodał.

Według innych specjalistów w domowej apteczce powinny znaleźć się nie tylko leki, ale i: termometr, pulsoksymetr – sprawdzający poziom tlenu we krwi-, ciśnieniomierz, trenażer oddechowy – do treningu oddechowego - i wspomniany przez dr Grzesiowskiego inhalator.

Wiedzieliście o tym? 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.