Wirus, Barcelona, Hiszpania
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

W Hiszpanii rozwija się niebezpieczny wirus. Są pierwsze ofiary śmiertelne

Rząd kraju apeluje o ostrożność

Ksenia Krasko 28 sierpnia 2020 07:57
Wirus, Barcelona, Hiszpania
Fot. Getty Images

Tak zwana Gorączka Zachodniego Nilu dotarła do Sewilli i innych rejonów Hiszpanii. Lekarze mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych niebezpiecznego wirusa, kilkanaście innych osób zmaga się z poważnymi skutkami zakażenia w szpitalach. Wirus roznoszą komary, gromadzące się głównie na wiejskich terenach podmokłych, ale zagrożeniem mogą być również baseny w hotelach i domach prywatnych. Jak ostrzegają eksperci, choroba może rozprzestrzenić się na cały kraj.

Gorączka Zachodniego Nilu w Hiszpanii

Władze lokalne nakazały masową fumigację najbardziej niebezpiecznych obszarów w pobliżu Sewilli. Jeden z mieszkańców tych terenów, trafił do szpitala z objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych po ukąszeniu przez komara. Wstępna diagnoza została oficjalnie potwierdzona przez lekarzy i bliskich pacjenta.

Specjalista chorób zakaźnych Pablo Barreiro zapowiedział, że wirus może rozprzestrzenić się w całej Hiszpanii. Aby do tego nie doszło, istotne jest regularne użycie środków odstraszających komary. Populacja tych owadów, jak podają władze, jest czterokrotnie wyższa niż w poprzednich latach.

Najbardziej narażone na zakażenie wirusem są osoby starsze i osoby z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Infekcja może powodować również zapalenie opon mózgowych u dzieci. U pacjentów mogą wystąpić poważne problemy neurologiczne, a w najgorszym przypadku obrzęk mózgu, prowadzący do śmierci.

Objawy Gorączki Zachodniego Nilu mogą przypominać infekcję grypopodobną – osłabione mięśnie, drgawki, poczucie rozbicia. Rzadziej pojawia się wysypka skórna lub nudności. 

Źródło: BBC, o2

Wirus, Barcelona, Hiszpania
Fot. Getty Images

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

komar
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.