Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

W szpitalach brakuje sprzętu do walki z koronawirusem. Jest rozwiązanie od polskich naukowców

Opracowano bardzo pomocny wynalazek!

Rafał Kowalski 25 marca 2020 12:58
Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce za chwilę sięgnie 1000 osób. Wiele szpitali alarmuje, że nie ma wystarczającej liczby odzieży ochronnej, ale i sprzętów. Między innymi chodzi o respiratory, które pomagają oddychać najciężej przechodzącym COVID-19 pacjentom. Wynalazek, który powstał dzięki współpracy Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej może rozwiązać problem.

Ventil – urządzenie pomagające chorym na koronawirusa. Jak działa?

Okazuje się, że ministerstwo nauki zamówiło do polskich szpitali zakaźnych 100 sztuk aparatów Ventil. Ich koszt to około 5 milionów złotych. Naukowcy już pracują, by wyprodukować zamówione urządzenia. Będą one gotowe do odbioru za 3 tygodnie.

Jak dokładnie działa Ventil? Ich niewątpliwą zaletą jest to, że jednocześnie mogą one pomagać dwóm pacjentom, co przy niedoborach sprzętu jest najważniejsze. „Aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów”, czytamy na stronie IBIB PAN.

O decyzji rządu i ministerstwa nauki poinformował w sieci Jarosław Gowin. „Sieć badawcza Łukasiewicz i Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pracują nad produkcją urządzenia umożliwiającego wentylację dwóch pacjentów przy użyciu jednego respiratora. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie sprzętu medycznego w leczeniu koronawirusa. Ministerstwo nauki przekazało na ten unikalny w skali świata projekt 5 milionów złotych”, słuchamy w nagraniu ministra.

Niewykluczone, że urządzenia będą też produkowane dla zagranicznych klinik. 

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!