Szpital, chore dziecko, przykładowe
Fot. Unsplash
o tym jest głośno

Urodził się bez nosa i oczu. Dziewięciolatek dostanie nową twarz 

Chłopiec przeszedł już pierwszą operację

Monika Katarzyna Krupska 12 lipca 2018 18:30
Szpital, chore dziecko, przykładowe
Fot. Unsplash

Takiej operacji w Polsce jeszcze nie było! Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Warszawie podjęli się zoperowania 9-letniego chłopca z wrodzonym brakiem oczu i nosa. Medycy do operacji przygotowywali się przez kilka miesięcy. Na całym świecie było jedynie 30 podobnych przypadków! 

Chory od urodzenia 

„To jest 9-letni chłopiec z wyjątkowo rzadką wadą, tak zwaną arihinią, czyli brakiem nosa. Dodatkowo chłopiec ma brak gałek ocznych, czyli jest niewidomy”, tłumaczy doktor Piotr Pogorzelski w programie Polska i Świat, TVN24. 

Aby przeprowadzić operację lekarze musieli stworzyć model 3D pacjenta, później wszystko krok po kroku dokładnie zaplanować. Operację, która trwała 6 godz. przeprowadził dr Maciej Jagielak, we współpracy z lekarzami z warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej. Jest to pierwszy etap leczenia chłopca. Ma on na celu nie tylko nadanie twarzy nowego kształtu, ale i poprawienie stanu zdrowia chłopca, ponieważ dziecko przez brak nosa cierpi na powracajace infekcje. 

„Powietrze powinno wchodzić przez jamę nosową. Powinno być oczyszczone, nagrzewane. Wchodząc przez usta, jest nieogrzane i stąd nawracające infekcje górnych dróg oddechowych”, mówi TVN24 dr Jagielak.

Pierwszy etap operacji polegał na zastosowaniu tzw. dystraktora, czyli zewnętrznej pętli, która za pomocą specjalnej płytki jest umocowana do szczęki, w całości tworząc wyciąg. 

„Wyciąg stopniowo będzie powodował wysuwanie się szczęki do przodu i do dołu po to, by odtworzyć twarz do w miarę naturalnych rozmiarów. Ten etap będzie trwał minimum 6 tygodni”, mówi ordynator oddziału chirurgii Piotr Pogorzelski Rynkowi Zdrowia. Dodaje, że później dystraktor zostanie usunięty.

Kolejnym etapem ma być odtworzenie dróg łzowych w nieczynnych oczodołach. Brak ich oczyszczania powoduje przewlekłe stany zapalne.

Chłopiec jest dzieckiem uzdolnionym muzycznie, gra na pianinie, a także bardzo dobrze uczy się. Po operacji czuje się dobrze.   

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.