Z OSTATNIEJ CHWILI

Z OSTATNIEJ CHWILI! Nie żyje Roman Bratny. Pisarz odszedł w wieku 96 lat

Weronika Kostyra 6 listopada 2017 15:30
Roman Bratny nie żyje
Fot. East News

Roman Bratny, autor powieści takich jak: „Kolumbowie. Rocznik 20”, „Śniegi płyną”, „Brulion”, „Na bezdomne psy”, „Nagi maj” czy „Anioł w butach z ostrogami”, zmarł w niedzielę w wieku 96 lat. Był pisarzem, poetą, publicystą i scenarzystą filmowym. O jego śmierci poinformowała córka, Julia Bratny.

Roman Bratny nie żyje

Urodził się w 1921 roku jako Roman Mularczyk, syn oficera kawalerii. W czasie drugiej wojny światowej ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych AK. Po wojnie, w 1949 roku wstąpił do PZPR. Po latach napisał o tej decyzji w „Pamiętniku moich książek”: „Nie ma Boga. Rodzą się, umierają społeczne i polityczne wiary. Wolno człowiekowi wierzyć każdej i każdą zdradzać”.

Jego najważniejsza powieść to „Kolumbowie. Rocznik 20” powstała w 1957 roku na podstawie opowieści przyjaciół pisarza. Opowiada o Armii Krajowej i jej młodych żołnierzach. W 1970 roku została zekranizowana przez Janusza Morgensterna.

Postać Romana Bratnego zapisała się w kulturze popularnej jako archetyp macho i prawdziwego mężczyzny. W swojej twórczości często opisywał tzw. „męskie przygody”, szczególnie myśliwskie, przez co nazywano go „polskim Hemigwayem”. Zespół Elektryczne Gitary śpiewał o nim w swoim utworze: „Nie bądź taki delikatny, twardy bądź jak Roman Bratny”.

Zobacz także: Zbigniew Wodecki, Danuta Szaflarska, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki… Kto jeszcze odszedł w tym roku?

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!