Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Tamara Beckwith/Rex Features/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Wstrząsające nagranie z zamachu terrorystycznego na World Trade Center!

Chmura pyłu, uciekający w popłochu ludzie i ciemność...

Weronika Kostyra 11 września 2021 09:31
Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Tamara Beckwith/Rex Features/East News

W 2018 roku, kilka dni przed rocznicą zamachu terrorystycznego na World Trade Center, światło dzienne ujrzało nowe nagranie tragedii, która rozegrała się w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Film trwa prawie pół godziny i widać na nim ogromne zniszczenia, akcję ratunkową oraz zawalenie się jednej z wież. Najpierw pojawiają się chmura pyłu i uciekający w popłochu ludzie, później następuje ciemność.

Zamach terrorystyczny 11 września

We wtorek 11 września 2001 roku dwa porwane przez terrorystów samoloty pasażerskie Boeing 761 uderzyły w wieże World Trade Center. Dziewiętnastu członków organizacji Al-Kaida kupiło bilety na cztery krajowe loty, a później przejęli nad nimi kontrolę. W zamachu zginęły 2973 osoby, a podczas akcji ratunkowej śmierć poniosło ponad 300 strażaków i policjantów. Porwano jeszcze dwa samoloty – jeden trafił w budynek Pentagonu, a drugi miał prawdopodobnie zniszczyć Biały Dom, jednak dzięki bohaterskiej postawie pasażerów zmienił tor lotu i rozbił się w okolicach Pittsburgha w Pensylwanii.

Zamach był pierwszym tego typu atakiem na tak wielką skalę i na zawsze odmienił oblicze świata. George W. Bush wypowiedział po nim wojnę terroryzmowi. Jej elementem był konflikt zbrojny w Afganistanie, a przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą świata. Został zabity dopiero w maju 2011 roku przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Po 11 września dużym zaostrzeniom poddano procedury bezpieczeństwa na całym świecie.

Ostatnią z ofiar zamachu zidentyfikowano dopiero w sierpniu 2017 roku. Szczątki niezidentyfikowanych ofiar złożono w Muzeum Pamięci Ataku. Na miejscu World Trade Center powstaje nowy kompleks, który docelowo będzie składał się z kilku wież. Najwyższa z nich ma 541 metrów. 

Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Robert Stolarik/East News

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.