Olga Tokarczuk
Fot. FORUM
PODSUMOWANIE 2019 ROKU

Oto 11 najważniejszych wydarzeń 2019 roku według VIVY!

Tym żyła Polska!

28 grudnia 2019 08:45
Olga Tokarczuk
Fot. FORUM

Końcówka roku 2019 upłynęła w euforii. Polska pisarka zdobyła Nobla. Ale ten rok cały był niezwykły. Piękny i dramatyczny. Przeżyjmy go jeszcze raz!

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, nie żyje
Fot. Marcin Gadomski/PAP

1. Śmierć Pawła Adamowicza. 13 stycznia.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia. Zmarł następnego dnia. Jego zabójstwo wstrząsnęło Polakami.

Fot. mat. pras.

2. Film „Tylko nie mów nikomu” 11 maja.

Film braci Marka i Tomasza Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” o pedofilach w Kościele poruszył sumienia. Na YouTube tę niezależna produkcję dziennikarska obejrzało ponad 23 mln osób. Czekamy na kontynuację dokumentu o złym dotyk księży katolickich.

Sześcioraczki
Fot. Adobe Stock

3. Pierwsze polskie sześcioraczki. 20 maja.

Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela przyszły na świat w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ich rodzice,Klaudia i Szymon Marcowie z Tylmanowej mają jeszcze starsze dziecko – 3 letniego syna.

Piotr Woźniak-Starak
Fot. East News

4. Śmierć Piotra Woźniaka-Staraka. 18 sierpnia.

Znany producent filmowy, pasierb miliardera Jerzego Staraka, wypadł na jeziorze Kisajno z motorówki, którą sam prowadził. Jego żona, gwiazda TVN, Agnieszka Woźniak-Starak, do końca roku zrezygnowała z pracy.

Taco Hamingway, Dawid Podsiadło
Fot. MAT. PRASOWE/KUBA DĄBROWSKI

5. Taco i Podsiadło na Narodowym. 28 września.

Największy koncert dekady. Stadion Narodowy zapełniło 60 tysięcy widzów. Dwóch ulubionych gwiazdorów - Taco Hemingway i Dawid Podsiadło -  udowodniło, że w Polsce gra się na światowym poziomie.

Boże Ciało
Fot. mat. pras.

6. Boże Ciało Jana Komasy 11 października.

Czy Boże Ciało zostanie nominowane do Oscara? Film polskiego reżysera, Jana Komasy, jest bliski sukcesu. Historia chłopaka z poprawczaka (gra go Bartosz Bielenia), który udaje księdza, podbija świat.

Tygrys, ZOO Poznań
Fot. Michal Kaczmarek/East News

7. Uratowane tygrysy. Październik- listopad.

Transport dziesięciu tygrysów z cyrku zatrzymano na granicy z Białorusią trafił do zoo w Poznaniu. To uratowało życie drapieżników (jeden zdechł). Po podleczeniu, pięć tygrysów powędrowało dalej do azylu w Hiszpanii.

Georgette Mosbacher
Fot. Jan Bielecki/East News

8. Zniesienie wiz do USA. 11 listopada.

Epokowe wydarzenie. Donald Trump odpuścił nam wizy. Polacy marzyli o tym od lat. Teraz do USA można wjechać za 14 dolarów. Tyle kosztuje zarejestrowanie się w elektronicznym systemie ESTA.

Szymon Hołownia
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

9. Szymon Hołownia na prezydenta. 8 grudnia.

Dziennikarz, celebryta, aktywista społeczny ogłosił, że startuje w wyborach na prezydenta Polski. Szymon Hołownia chce zbudować wokół siebie ruch obywatelski. Chce być alternatywą dla dwóch głównych obozów politycznych.

Olga Tokarczuk, wręczenie Nagrody Nobla 2019
Fot. East News

10. Nobel dla Olgi Tokarczuk. 10 grudnia.

Literackie święto wszystkich Polaków. Olga Tokarczuk, pisarka z dredami na głowie oczarowała cały świat. Nawet minister kultury obiecał, że zajrzy do jej książek.

Robert Lewandowski, eliminacje EURO 2020
Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

11. Eliminacja do Euro 2020. 17 grudnia.

Polska reprezentacja po trudnych, ale szczęśliwych eliminacjach do Euro 2020 dotarła do losowania. Zagramy ze Szwecją i Hiszpanią. W tym roku mecze Euro będę rozgrywane w 12 krajach!  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.