PODSUMOWANIE ROKU 2019
PODSUMOWANIE 2019 ROKU

Tym żył świat w 2019 roku! Pożar katedry Notre-Dame, Brexit...

Oto najważniejsze wydarzenia według VIVY!

28 grudnia 2019 14:45
PODSUMOWANIE ROKU 2019

To był niezapomniany rok. Amazonia płonie, nastoletnia aktywistka Greta Thunberg została Człowiekiem Roku, a Brexit coraz bliżej. Przeżyjmy to jeszcze raz. Całe 365 dni w ekspresowym skrócie.

Amazonia, pożar
Fot. Getty Images

1. Pożary w Amazonii. Cały rok.

Lasy deszczowe w Amazonii płoną jak nigdy dotąd. Straty dla planety i ludzkości są olbrzymie. Lasy produkują 20 procent tlenu całego świata. Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, sprzyja pożarom. Katastrofa klimatyczna trwa.

2. Despacito rekord świata! 24 lutego.

Teledysk do utworu Despacito artysty Luis Fonsi jako pierwszy w historii YouTube osiągnął 6 miliardów wyświetleń. I wciąż jest niepobity!

Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

3. Pożar katedry Notre-Dame. 15 kwietnia.

Katedra, podpalona przez nieuwagę, płonęła dwa dni. Transmitowały to wszystkie telewizje świata. Symbol francuskiej kultury i chrześcijańskiej religii doznał ogromnych strat. Na apel prezydenta Emmanuella Macrona przez dwa dni po pożarze udało się zebrać 800 mln euro na odbudowę.

Intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Fot. East News

4. Naruhito, nowy cesarz Japonii. 30 kwietnia.

Po abdykacji Akihito, jego syn Naruhito został nowym cesarzem Japonii. Na jego intronizację do Pałacu Cesarskiego w Tokio zjechali królowie, premierzy i prezydenci ze 180 krajów. Ceremonię skomplikował tajfun Hagibis, który przeszedł nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób.

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, chrzest Archiego oficjalne zdjęcie, księżna Meghan, książę Harry
Fot. Rex Features/East News

5. Narodziny Archiego. 6 maja.

Najbardziej oczekiwane dziecko świata! Syn książęcej pary – Meghan Markle i księcia Harrego - Archie Harrison pojawił się na świecie 6 maja 2019 r. Disney uczcił jego narodziny krótkim filmem animowanym, na którym Archie pojawia się z rodzicami... i Kubusiem Puchatkiem!

Donald Trump, Kim Dzong Un
Fot. East News

6. Spotkanie Trumpa i Kim Dzong Una. 30 czerwca.

Prezydent Donald Trump spotkał się z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Do spotkania doszło w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreami. Po raz pierwszy urzędujący amerykański prezydent przekroczył granicę między dwoma Koreami w Panmundżom. Kim Dzong Un na chwilę przeszedł na południową stronę granicy. Rozmowy w cztery oczy trwały niecała godzinę.

Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

7. Franky Zapata nad kanałem La Manche. 4 sierpnia.

Francuski konstruktor i wynalazca przeleciał nad kanałem La Manche na odrzutowym urządzeniu, Flayboard Air. W ciągu godziny przeleciał 35 km. Po drodze lądował, żeby zatankować

Olimpiada 2020
Fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

8. Rosja zdyskwalifikowana! 9 grudnia.

Rosyjscy sportowcy nie wezmą udziału w letniej olimpiadzie w Tokio w 2020 r. i zimowej w Pekinie w 2022 r. To kara za wielką aferę dopingową. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zdyskwalifikowała Rosję na cztery lata.

Sanna Marin
Fot. East News

9. Najmłodsza premierka Finlandii, Sanna Marin. 10 grudnia.

Sanna Marin ma 34 lata. Nie dość, że jest najmłodsza premierką świata, to jeszcze wychowana została przez parę lesbijek. Jej rząd popiera koalicja pięciu partii. Na czele wszystkich partii stoją kobiety trzydziestolatki. Naprawdę, świat się zmienia!

Greta Thunberg, Time
Fot. mat. pras.

10. Greta Thunberg. Człowiek Roku według tygodnika TIME. 10 grudnia.

Nastolatka ze Szwecji woła do światowych polityków: „Chcę, żebyście wpadli w panikę. Chcę, żebyście zaczęli działać”. Ikona ekologicznych ruchów walczących z katastrofą klimatyczną. Miliony uczniów inspirowanych jej przykładem wyszło demonstrować na ulice w wielu krajach świata.

Boris Johnson, Brexit
Fot. Xinhua News/East News

11. Przegrana bitwa o Brexit. 12 grudnia.

Premier Boris Johnson i jego Partia Konserwatywna wygrali przedterminowe wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. A to znaczy, że Brexit odbędzie się na pewno. Żegnaj, Anglio!  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.