3 / 10
Copyright @Stock Adobe

Kazań

Stolica Republiki Tatarstanu. W mieście na kazańskim Kremlu znajduje się jeden z największych meczetów w Europie. Meczet Kul Szarif pochodzi z XV wieku, w zeszłym wieku odbudowano go, pełni rolę Muzeum Islamu, ale w w święta islamskie zbierają się w nim tłumy. Jeden z najważniejszych symboli tatarskich aspiracji niepodległościowych i wolnościowych.

Z chrześcijańskich świątyń warto obejrzeć Katedrę Apostołów Piotra i Pawła koło Czarnego Jeziora przy ulicy Musy Dzhalilya.

Kogo insteresuje współczesna sztuka może zajrzeć do Galerii Sławy Zajcewa. Zaś przy placu 1 maja w pobliżu Kremla Kazańskiego monumentalny pomnik. Tatarski poeta, Musa Dzhalil, jest bohaterem narodowym o skomplikowanej politycznie, wojennej przeszłości.

Mecze mistrzostw świata rozegrane zostaną na stadionie Kazań Arena, wybudowanym za 2,5 rubli według koncepcji architektonicznej amerykańskiej firmy Populous. Tutaj 24 czerwca Polacy zagrają z Kolumbią swój drugi mecz mundialowy.

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.