2 / 10
Copyright @Stock Adobe

Kaliningrad

Kiedyś Królewiec, stolica Prus Książęcych, zależnych od króla polskiego jako lenno. Miłośników piłkarskich mistrzostw świata na pewno zainteresuje muzeum i mauzoleum Immanuela Kanta, twórcy filozofii transcendentalnej. Muzeum myśliciela mieści się w katedrze na wyspie Knipawie. Warto też obejrzeć Rynek Centralny, który pełni rolę bazaru i pchlego targu. A najładniejszym i ocalałym z wojny willowym osiedlem miasta jest Amalienau, obecnie leżące w dzielnicy centralnej.

W związku z bliskością Bałtyku Kaliningrad posiada Muzeum Bursztynu w baszcie Dona, gdzie siedem tysięcy eksponatów cieszy oczy. A wśród nich kilkadziesiąt eksponatów odtworzonych z zaginionej słynnej Bursztynowej Komnaty.

Najczęściej odwiedzanym przez turystów jest Plac Zwycięstwa w centrum miasta. Wokół niego centra handlowe, budynek merostwa i świątynie.

Piłkarze będą walczyć o mistrzostwo na Stadionie Kaliningrad na Wyspie Październikowej, który mieści 25 tysięcy widzów, ale na czas mistrzostw zostanie dostawionych 10 tysięcy krzeseł tymczasowych.

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.