Donald Trump, Andrzej Duda
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter
TRUMP W POLSCE

Z OSTATNIEJ CHWILI Donald Trump: „Ameryka kocha Polskę i Polaków”

Olga Figaszewska 6 lipca 2017 14:00
Donald Trump, Andrzej Duda
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter

Donald Trump przyleciał do Polski w środę późnym wieczorem. Właśnie trwa spotkanie prezydenta USA z Andrzejem Dudą, na którym głowy państw porozmawiają na temat polsko-amerykańskich stosunków.

 

Zobacz też: Donald i Melania Trump wylądowali w Warszawie! Czy Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych zadała szyku?

 

Donald Trump spotkał się z Andrzejem Dudą

O godzinie 9:27 kolumna Trumpa wjechała na teren Zamku Królewskiego. Andrzej Duda powitał prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po czym udali się na rozmowę w cztery oczy. Następnie rozpoczęły się rozmowy polskiej i amerykańskiej delegacji, w których biorą udział obaj prezydenci.

 

 

 

 

 

Jeszcze przed przyjazdem Trumpa do Polski, wiele mówiło się o tym, że spotkanie będzie idealnym pretekstem do podjęcia debaty na temat nawiązania współpracy przy modernizacji sił zbrojnych. Ważnym elementem rozmów będą również zagadnienia dotyczące organizacji międzynarodowych, bezpieczeństwa energetycznego, poszerzenia współpracy polsko-amerykańskiej, a także UE. „Mamy wielomiliardową współpracę gospodarczą, inwestycje amerykańskie w Polsce, ostatnio również kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski”, wyjaśniał minister Waszczykowski.

 

O godzinie 10:30 prezydenci spotkają się z mediami. W tym samym czasie pierwsze damy spotkały się w Belwederze.

 

Zobacz też: Znamy tajemnice Secret Service! Wizyta Trumpa zamieni Warszawę w prawdziwą fortecę

 

Trump i Duda na konferencji prasowej

Andrzej Duda na konferencji prasowej z mediami podkreślił, że wizyta Trumpa podkreśla polsko-amerykańską więź i jakość sojuszu. Poruszono kwestię obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, wzmocnieniu bezpieczeństwa w naszej części Europy. „Rozmawialiśmy o kontraktach militarnych, o zakupie rakiet patriot, ale też o dostawach gazu do Polski”, mówił Andrzej Duda.


Na koniec swojej przemowy podziękował Trumpowi za przybycie do Polski w imieniu całego społeczeństwa.

Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami potwierdził to, na co wszyscy liczyli. Stany Zjednoczone gotowe są utrzymać bezpieczeństwo w Europie. Prezydent wyraził szacunek dla polskiej historii i podziękował za ciepłe przyjęcie.

 

„To zaszczyt, że mogę być tutaj w Polsce, to wspaniały naród i spektakularne miejsce. Jesteście bogaci historią i macie ducha do złamania. Nigdy nie byliśmy bliżsi Polsce niż w ten chwili. W imieniu wszystkich Amerykanów chylę przed wami czoła. Ameryka gotowa jest utrzymać pokój i bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale ważny sojusznik i partner. Musimy stawić czoła zagrożeniu ze strony Korei Północnej", powiedział Trump.


Trump poinformował, że prezydenci poruszyli temat sytuacji w Syrii. „Nie będziemy tolerować wykorzystania broni chemicznej”, zaznaczył. „Popieramy inicjatywę Trójmorza. Ameryka gotowa jest pomagać. Będziemy pracować na rzecz poszerzenia stosunków handlowych między naszymi krajami”, zakończył Trump.


Wstępnie, prezydenci umówili się na kolejne spotkanie, które ma odbyć się w przyszłym roku w Białym Domu.

 

Przemówienie Trumpa

 

Donald Trump o godz. 13:00 na placu Krasińskich w Warszawie wygłosił specjalne przemówienie. Oczywiście towarzyszył mu Andrzej Duda wraz pierwszymi Damami. Setki mieszkańców stolicy przybyły, by wysłuchać słów prezydenta USA. 45. prezydent Stanów Zjednoczonych ostał powitany owacjami na stojąco. W swoim przemówieniu Trump zaznaczył polsko-amerykańską przyjaźń. Podziękował za gościnę premier Szydło, wspomniał w swoim przemówieniu Lecha Wałęsę.

 

„Przybywamy, alby przekazać ważną wiadomość - Ameryka kocha Polskę i Polaków. Prezydent Duda i jego cudowna pierwsza dama, Agata, przyjęli nas z ciepłem i otwartością, z których Polska jest znana na całym świecie”, powiedział Trump.

 

Trump wspomniał o spotkaniu z liderami uczestniczącymi w inicjatywie Trójmorza. „Ameryka jest gotowa rozszerzyć partnerstwo z wami. Gratuluje panu prezydentowi i pani prezydent Chorwacji waszego przywództwa w tej historycznej inicjatywie”. Podkreślił, jak istotna jest rola Polski w na arenie świata i Europy: „Polska jest geograficznym sercem  Europy, a w Polakach dostrzegamy duszę Europy. Nigdy nie można było wymazać Polski z kart historii i waszych serc. Utraciliście ziemię, ale nigdy nie straciliście dumy. Polska żyje, kwitnie i triumfuje. Polska to kraina wielkich bohaterów”.

 

 

 

 

O swojej wizycie w Polsce, mówił: „Jestem tutaj dziś, nie tylko, alby odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać was jako przykład innym,  którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji. Historia Polski, to historia ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei i nigdy nie zapomnieli kim są”, wygłosił. „Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem - "my chcemy Boga”. silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą. Europa nie musi już sobie radzić z upiorami komunizmu, ale zagrożenia wciąż są poważne, dlatego musimy stać zjednoczeni w obliczu wspólnych wrogów. Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu, dodał.

 

 

 

 

Trump wypowiedział się w kwestii przyjmowania imigrantów do Europy: „Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu. Walczymy wytrwale przeciwko radykalnym terrorystom islamskim i w końcu zwyciężymy. Zachęcamy Rosję, aby zaprzestała destabilizować region. Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów i przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom. Cenimy godność każdego życia ludzkiego, chronimy prawa każdego i doceniamy nadzieję każdego człowieka, który chce żyć w wolności. jestem tutaj, by pokazać was jako przykład obrony naszej cywilizacji”.


Zdaniem Trumpa, Europa musi zrobić więcej, zademonstrować, że wierzy w swoją przyszłość inwestując pieniądze, alby tę przyszłość zagwarantować.

Przemówienie zakończył słowami: „Zachód, tak jak Polska nigdy nie da się złamać”.

 

Zobacz też: Jutro Donald Trump przyleci do Polski. Znamy dokładny plan wizyty

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.