Melania Trump, Donald Trump, Wizyta w Poslce
Fot. Getty Images
O NICH JEST GŁOŚNO

Jutro Donald Trump przyleci do Polski. Znamy dokładny plan wizyty

Olga Figaszewska 4 lipca 2017 06:00
Melania Trump, Donald Trump, Wizyta w Poslce
Fot. Getty Images

Donald Trump wraz z Melanią przylecą do Polski już 5 lipca! Znamy oficjalny harmonogram wizyty prezydenckiej pary. Jaki jest cel ich wizyty? Z kim się spotkają?

Zobacz też: Donald Trump jednak odwiedzi Polskę! Znamy szczegóły jego wizyty

Donald Trump w Polsce

Według oficjalnych oświadczeń, Donald Trump przybędzie do Polski na specjalne zaproszenie Andrzeja Dudy podczas rozmów w Brukseli. Na jednej z konferencji prasowych, Witold Waszczykowski, skomentował odwiedziny prezydenta. „Ta wizyta jest dopiero przygotowywana. Dzisiaj mogę powiedzieć, że zakładamy, że prezydent Trump pojawi się w Polsce późnym wieczorem 5 lipca i cały program będzie odbywał się 6lipca, do wczesnych godzin popołudniowych”, potwierdził. Najprawdopodobniej przybędzie wraz ze swoją delegacją: sekretarzem obronny, sekretarzami stanów, szefem agencji bezpieczeństwa. Przylot do Polski jest jedynie przystankiem w podróży na szczyt  G20 w Niemczech. Chociaż do końca było to niewiadomą, okazuje się, że Trumpowi będzie towarzyszyła Pierwsza Dama.  Taką informację podał Biały Dom.

Zobacz też: Donald Trump przyjedzie do Polski? Kancelaria prezydenta: „Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa, ale...’’

Harmonogram wizyty Donalda Trumpa i Melanii w Polsce

Prezydent USA przyleci do Polski późnym wieczorem, 5 lipca skąd zostanie przetransportowany do Marriottu. W Warszawie będzie przebywał do 6 lipca. Następnego dnia w Pałacu Prezydenckim podczas śniadania spotka się z Andrzejem Dudą. Będzie to bezpośrednia rozmowa w cztery oczy. Następnie głowy państw wezmą udział w konferencji prasowej.

Cel wizyty? Przede wszystkim, będzie ona idealnym pretekstem do omówienia amerykańskiej obecności we wschodniej flocie NATO  w wymiarze bezpieczeństwa. A co za tym idzie, będzie polegało to na nawiązaniu współpracy przy modernizacji sił zbrojnych. Ważnym elementem rozmów będą również zagadnienia dotyczące organizacji międzynarodowych, bezpieczeństwa energetycznego, poszerzenia współpracy polsko-amerykańskiej, a także UE. „Mamy wielomiliardową współpracę gospodarczą, inwestycje amerykańskie w Polsce, ostatnio również kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski”, wyjaśniał minister Waszczykowski.

Dyskusja z pewnością będzie rozszerzać się o nowe oferty. Ponieważ jego wizyta zbiegnie się w czasie z lipcowym Szczytem Trójmorza, Trump spotka się z  przywódcami 12 poszczególnych państw regionu. Następnie o 13:00, prezydent wygłosi 30-minutowe  przemówienie na pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego.  Co ciekawe, było to jego osobistą decyzją. „Mamy nadzieję, że przyjdzie wiele osób, by posłuchać prezydenta”, mówił amerykański ambasador w Polsce - Paul W. Jones.   Plac zostanie otwarty dla wszystkich chętnych. W związku z niecodzienną wizytą, zorganizowano piknik polsko-amerykański przed Stadionem Narodowym, nad którym patronat objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Amerykańska delegacja opuści Polskę o godzinie 14:00. Nie wiadomo jeszcze, jakimi trasami będzie poruszała się Pierwsza Dama Ameryki.  Najprawdopodobniej w czasie wizyty uda się do słynnego Centrum Nauki Kopernik i jednego ze stołecznych szpitali im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, w którym odwiedzi oddział położniczy.

W celach bezpieczeństwa wyjęta z ruchu będzie większość ulic w Warszawie. Zamknięte zostaną ulice w rejonie Starego Miasta, pl. Zamkowego, pl. Krasińskich, pl. Trzech Krzyży czy Emilii Plater.

Polecamy też: Małżeństwo Trumpów to fikcja? Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiają cienia wątpliwości...

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.