Fiordy w Norwegii, Norwegia
Fot. Mateusz Grochocki/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Nie żyje dwoje Polaków, którzy uczestniczyli w Wyprawie Polarnej PAN w Norwegii!

Jak doszło do tej tragedii?

Gabriela Czernecka 20 maja 2019 14:44
Fiordy w Norwegii, Norwegia
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Dwójka młodych Polaków zginęła podczas 41. wyprawy polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. O tragicznym wydarzeniu poinformował właśnie PAN. Jak na razie o przyczynach zdarzenia niewiele wiadomo. Na światło dzienne wyciekły jedynie szczegóły akcji ratunkowej.

Tragedia w Norwegii. Nie żyje dwóch uczestników wyprawy polarnej

„Z głębokim żalem informujemy, że podczas wycieczki w góry w rejonie fiordu Hornsund zginęło dwoje uczestników 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN Polish Polar Station Hornsund. Wstrząśnięci tą tragiczną śmiercią dwojga młodych ludzi, przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzicom Ani i Michała, a także ich Rodzinom i Bliskim”, poinformowano w komunikacie podpisanym przez dyrekcję i pracowników Instytutu Geofizyki PAN. 

O przyczynach tragedii w Norwegii wiadomo niewiele. Norweski dziennik Dagbladet informował wcześniej o odnalezieniu ciał dwojga ludzi w rejonie osuwisk w Hornsund w prowincji Svalbard w Arktyce. Zgodnie z planem, Anna Górska i Michał Sawicki wyruszyli w piątek i mieli wrócić w niedzielę rano. Tak się jednak nie stało. Załoga stacji rozpoczęła więc ich poszukiwania tuż o świcie.

Ciała pary odnaleźli pracownicy stacji około godziny 11.30 w pobliżu górskiego osuwiska. Jak na razie nie wiadomo, jak doszło do tego tragicznego wydarzenia. Serwis mojanorwegia.pl, powołując się na informacje Gubernatora Svalbardu, podaje: „Kiedy nie pojawili się w bazie zgodnie z ustaleniami, wysłana została za nimi grupa poszukiwawcza. Kilka godzin później ciała pracowników stacji znaleziono w trudno dostępnym rejonie góry Kamkrona, na wschód od siedziby polskich badaczy. Przyczyną zgonu ma być upadek z kilkuset metrów”, czytamy.

 Ciała Polaków zostały przewiezione helikopterem do Longyearbyen, a całą sprawę ma zbadać policja.   

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?